Tarcza antykryzysowa. ZUS przeznaczył na zwolnienia ze składek i postojowe prawie 20 mld zł

18,5 mld złotych wynoszą wydatki ZUS poniesione w związku z pomocą przedsiębiorcom w pandemii, podała prezeska ZUS w TVP Info. Większość tej kwoty stanowią zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS. Prof. Gertruda Uścińska przedstawiła też wydatki w województwach z czerwonej strefy.

Głównymi narzędziami pomocy dla przedsiębiorców w czasie pandemii są zwolnienie ze składek ZUS oraz postojowe, wypłacane przez tę instytucję. Prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS, w TVP Info zdradziła, jakie instytucja poniosła dotąd wydatki związane z tymi mechanizmami.

Zobacz wideo Biznes od roku walczy z pandemią. Jakich rozwiązań szukają firmy?

Ile ZUS wydał na pomoc przedsiębiorcom?

Jak poinformowała prezeska ZUS, dotychczasowe wydatki z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS przekroczyły 13 mld zł, natomiast na  świadczenie postojowe przeznaczono prawie 5,5 mld zł. Łącznie około 18,5 mld złotych. 

Prof. Uścińska przekazał też dane dot. tych wydatków w województwach, które uznano za strefę czerwoną, ze względu na wysoką liczbę nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Są to woj. warmińsko-mazurskie, pomorskie oraz mazowieckie i lubuskie. 

W woj. warmińsko-mazurskim łączna kwota wydatków ZUS z tytułu pomocy firmom to 590 mln zł, z czego 420 mln zł pochłonęło zwolnienie ze składek, a 168 mln zł to koszt postojowego. 

W woj. pomorskim wsparcie to już 1,3 mld zł. 908 mln zł przeznaczono na zwolnienia ze składek ZUS, a 408 mln na postojowe.

Największe wsparcie otrzymało woj. mazowieckie, co nie powinno dziwić, bo jest to najludniejszy i najbogatszy region Polski. Na samo zwolnienie ze składek wydano 2,34 mld zł, a postojowe to kolejne 910 mln zł. Łącznie 3,25 mld zł.

Natomiast w woj. Lubuskim ZUS na pomoc przeznaczył 479 mln zł, w tym 335 mln zł na zwolnienie ze składek i 144 mln zł na postojowe. 

Tarcza antykryzysowa 8.0

Na początku marca w życie weszła kolejna tarcza antykryzysowa. To już ósma forma ustawy pomocowej, która pozwala m.in. uzyskać zwolnienie ze składek ZUS, postojowe oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z urzędu pracy. Przepisy przewidują też bezzwrotną dotację w wysokości 5 tys. zł, którą można otrzymać teraz nawet trzykrotnie. 

Przesunięto też termin złożenia wniosku o wsparcie. Formularz RDZ-B7 można od teraz przekazać do 30 kwietnia. Z kolei dokumenty rozliczeniowe za wnioskowany okres należy złożyć do 31 marca (z wyłączeniem przedsiębiorców zwolnionych z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów).

Więcej o: