Polscy przewoźnicy zatrzymani we Francji na wiele godzin. Nie mieli testów. A musieli? Nie wiadomo

Polscy przewoźnicy nie zostali wpuszczeni do Eurotunelu na granicy francusko-brytyjskiej z powodu braku testów na koronawirusa i utknęli na przejściu na wiele godzin. Do tej pory kierowcy nie mieli problemu z wjazdem do Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że w kwestii zwolnienia międzynarodowych przewoźników z wykonywania testów, są sprzeczne informacje.

O problemach przewoźników poinformowała korespondentka Radia ZET, Anna Rączkowska. "Polscy przewoźnicy skarżą się, że nie zostali wpuszczeni dzisiaj rano do Eurotunelu, byli zatrzymani na wiele godzin we Francji z powodu braku dowodu wykupienia testów do wykonania 2. i 8. dnia w UK. Przewoźnicy są zwolnieni z tych testów" - napisała na Twitterze.

Brytyjska Straż Graniczna miała zażądać od kierowców dowodu na wykupienie pakietu testów za 210 funtów, które wykonuje się po wjeździe na teren Wielkiej Brytanii. Jeden z kurierów powiedział Radiu ZET, że celniczka nie dała dojść kierowcom do słowa, twierdząc, że muszą oni posiadać testy. Tymczasem, jak tłumaczył pan Marcin, kurierów ani zawodowych kierowców one nie dotyczą i nigdy wcześniej z tym problemem się nie zetknął. - Przecież ja zostawiam paczki i wracam do Polski - tłumaczył kierowca.

Szczepienia na COVID-19 w Wielkiej Brytanii odbywają się także w świątyniach, między nabożeństwamiWielka Brytania. Szczepienia na COVID-19 w kościołach, między nabożeństwami

Zobacz wideo Next. Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Przewoźnicy zwolnieni z obowiązkowych testów na COVID-19? Ambasada RP nie wie

Maciej Sztykiel, reporter Radia ZET, próbując rozwiać wątpliwości, zadzwonił do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie z prośbą o wyjaśnienie kwestii obowiązkowych testów dla przewoźników. Tam miał usłyszeć, że jednak nie istnieją w tej kwestii żadne wyjątki. Kiedy zapytał, gdzie na stronie znajdzie taki przepis, usłyszał: "Nie wiem, ja tego nie czytałem, opieramy się na informacji od konsula i na tym, co jest na stronie ambasady". Tymczasem, jak relacjonuje reporter, o ile na stronie ambasady wyjątków wyszczególnionych dla przewoźników faktycznie nie ma, o tyle na stronie GOV.UK widnieje informacja, że "ani kwarantanna, ani obowiązek wykupienia testów NIE DOTYCZY przewoźników międzynarodowych". 

Koronawirus. Szczepienia w Wielkiej Brytanii"The Spectator": Polscy imigranci niechętnie się szczepią przeciw Covid-19

Więcej o: