Rolnicy mogą już składać wnioski o dopłaty. W tym roku tylko przez internet

Od 15 marca rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od tego roku przyjmuje dokumenty jedynie przez internetową aplikację eWniosekPlus.

W tym roku wnioski są przyjmowane tylko przez internetową aplikację eWnioskiPlus. 

"Rolnicy, którzy nie posiadają komputera lub obawiają się, że sami sobie nie poradzą  z wypełnieniem e-wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników biur powiatowych ARiMR. W placówkach Agencji przygotowano specjalne stanowiska, by można było wysłać wniosek, a wsparciem w kwestiach technicznych będą służyć eksperci" - informuje Agencja. 

Zobacz wideo Szadkowska: Setki milionów ludzi głodują, ale jedzenie nigdy nie było tak tanie

Rolnicy dobrze sobie radzą ze składaniem wniosków przez internet

Aplikacja eWniosekPlus działa od trzech lat. W poprzednich latach dokumenty można było złożyć także w formie papierowej. 

O tym, że rolnicy dobrze sobie radzą ze składaniem e-wniosków, świadczy rosnąca z roku na rok ich liczba. W 2018 r. złożono 900 tys. wniosków przez internet, a w latach 2019 i 2020 było ich już ponad 1 mln na ok. 1,3 mln wniosków składanych co roku o dopłaty

- informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Wnioski o dopłaty dla rolników można już składać

Wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za 2021 r. rolnicy mogą składać od 15 marca. O pełną dopłatę można ubiegać się do 17 maja, gdyż zwyczajowy termin 15 maja wypada w sobotę. Dokumenty będą przyjmowane jednak aż do 11 czerwca, ale po tej dacie za każdy dzień roboczy opóźnienia płatność będzie pomniejszona o 1 proc.

Zgłoszenia zmian we wnioskach można składać do 31 maja 2021 r. Złożenie zmiany po tym terminie powoduje pomniejszenie płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia. Ostateczny termin składania zmian do wniosku upływa także 11 czerwca 2021 r.

Więcej o: