Mniej ropy z Rosji. PKN Orlen zawarł nowy kontrakt z rafinerią Rosneft. "Nie wpłynie na bezpieczeństwo dostaw"

PKN ORLEN zawarł kontrakt na zakup ropy naftowej z Rosneft. Miesięczny wolumen dostaw w ramach kontraktu wyniesie 300 tys. ton surowca. Odpowiada on warunkom uzgodnionym podczas negocjacji ze stroną rosyjską. Jak poinformowała spółka, ograniczenie wolumenu nie wpływa na bezpieczeństwo dostaw do rafinerii Grupy Orlen.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że spółka zawarła nowy, dwuletni kontrakt z rosyjską spółką Rosneft, który przewiduje dostawy 3,6 miliona ton ropy rocznie. Dotychczas było to od 5,4 do 6,6 milionów ton. "Ograniczenie wolumenu nie wpłynie na bezpieczeństwo dostaw. Jesteśmy na to gotowi dzięki dobrym relacjom handlowym z dostawcami z innych regionów świata"- poinformował Obajtek.

Zobacz wideo Cimoszewicz: Daniel Obajtek stał się balastem

Dotychczasowy kontrakt PKN Orlen z Rosneft obowiązywał do 31 stycznia 2021 roku.

Deweloper wydał oświadczenie ws. mieszkania Obajtka. Deweloper wydał oświadczenie ws. mieszkania Obajtka. "Ceny są zróżnicowane"

Daniel Obajtek: Ograniczenie wolumenu nie wpłynie na bezpieczeństwo dostaw

Cytowany w komunikacie spółki Obajtek zapewnia, że ograniczenie dostaw ropy w ramach umowy z Rosneft niczego nie zmienia z punktu widzenia stabilności dostaw do rafinerii Grupy ORLEN i paliw w regionie. "Jesteśmy gotowi na takie wyzwania, bo prowadzimy konsekwentną politykę dywersyfikacji dostaw i nawiązaliśmy relacje z producentami ropy z innych regionów świata. Równolegle mamy solidną pozycję na rynku spotowym"- podkreśla prezes Orlenu.

Do rafinerii Grupy Orlen trafia obecnie ropa z kontraktów długoterminowych z Arabii Saudyjskiej, Rosji oraz dostaw spotowych m.in. z Morza Północnego, Angoli czy Nigerii.

Daniel Obajtek Orlen odpowiada na tekst "GW" o warszawskim mieszkaniu Daniela Obajtka

Spółka poinformowała również, że po raz pierwszy w historii zakontraktowała dostawy amerykańskiej ropy z Exxon Mobil - największej spółki paliwowej na świecie. Dla polskiego koncernu oznacza to dostawy na łącznie około 1 miliona ton ropy rocznie dla rafinerii Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie.

Więcej o: