Średnia pensja w Polsce wynosi 5 tys. zł. A tak naprawdę nawet nie jest to połowa tej kwoty

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, Polacy zarabiają już prawie bilion złotych rocznie. Jeśli jednak przyjrzeć się im bliżej, okazuje się, że średnia pensja wynosi 2,3 tys. zł.

Dokładna suma rocznych zarobków wszystkich Polaków wynosi 982 mld zł - tak wynika z opublikowanych przez resort finansów danych za 2019 rok. Największą część tej kwoty stanowią przychody z pracy etatowej - ponad 600 mld zł. Kolejne 250 mld zł stanowią emerytury i renty, zaś po 40 mld zł zarobiły osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i zatrudnione na umowach śmieciowych. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że wspomniany niespełna bilion złotych to kwota jeszcze przed odliczeniem składek, a 5 tys. zł średniej pensji to tylko statystyka.

Średnie zarobki na poziomie niespełna 2,3 tys. złotych

Główny Urząd Statystyczny informuje, że w 2019 roku średnia pensja Polaka wynosiła dokładnie 4 918,17 zł, co przy umowie o pracę daje na rękę 3 556 zł. Problemem jednak jest fakt, że wielu Polaków takiego wynagrodzenia nigdy nie otrzymało. Co prawda, według danych Ministerstwa Finansów, liczba płatników w drugim progu podatkowym systematycznie rośnie, to i tak zdecydowanie więcej jest osób, które nie przekraczają 85,5 tys. złotych dochodu rocznie (ok. 95 proc.).

Jak wynika z przeprowadzonej przez Money.pl analizy, taka sytuacja sprawia, że statystyczny Polak zarabia średnio niecałe 28 tys. zł rocznie, na co składa się przeciętny dochód w kwocie 30 121 zł (dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne) minus 2 210 złotych podatku. Na rękę z kolei daje to kwotę niespełna 2 326 złotych miesięcznie.

Zobacz wideo Czy nowa tama na Wiśle jest potrzebna? „Koszty są ogromne”

Na szczęście, jak zauważa serwis, Polacy mogą liczyć na ulgi podatkowe, dzięki czemu statystyczną kwotę 2,3 tys. zł udaje się podwyższyć. Najczęściej jest to ulga prorodzinna, z której korzysta blisko 4,7 mln obywateli. Daje ona możliwość obniżenia podatku średnio o 1 475 złotych rocznie.

Wszystkie ulgi podatkowe to w sumie ponad 8 mld złotych. W 2019 roku często wybierano również odliczenie na termomodernizację - skorzystało z niej 200 tys. osób, przy tym przeciętne odliczenie wyniosło 14 tys. złotych. 

Więcej o: