UE rozważa całkowity zakaz eksportu szczepionki na COVID-19. Bo obiecane dostawy nie docierają

Rośnie napięcie związane ze szczepionkami na COVID-19. Ursula von der Leyen, zapowiedziała, że możliwy jest całkowity zakaz ich wywozu z terytorium UE. Szefowa Komisji Europejskiej palcem wskazała Wielką Brytanię, która od 1 lutego otrzymała z UE 10 mln szczepionek BioNTech i Pfizer, ale w zamian nie wyeksportowała żadnego preparatu AstraZeneca.
Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała, że jeżeli tempo dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 do Europy się nie poprawi, UE jest gotowa sięgnąć po nadzwyczajne środki. Problemem staje się eksport szczepionek, który, zdaniem Brukseli, może zostać wkrótce ograniczony. 

Von der Leyen twierdzi, że w ciągu ostatnich sześciu tygodni z UE wywieziono 41 mln dawek szczepionek do 33 krajów - podaje BBC. Blisko 4 mln dawek miało też trafić do Kanady, ponad 3 mln do Meksyku, a do USA milion. Zdaniem szefowej KE, nie powinno dochodzić do sytuacji, w których Unia eksportuje szczepionki do krajów, w których współczynnik wyszczepienia jest wyższy. Jej zdaniem musi tu obowiązywać zasada proporcjonalności. 

Koronawirus Ekonomista o skutkach koronakryzysu: Wojny światowe nie powodowały takiego szoku

Unia gotowa do nadzwyczajnych działań, by zapewnić dostęp do szczepionek

Największym problemem dla Unii jest kwestia Wielkiej Brytanii. Szefowa KE wskazała, że na Wyspy od 1 lutego trafiło z UE 10 milionów dawek szczepionek firm BioNTech i Pfizer. Tymczasem AstraZeneca nie wyeksportowała żadnego preparatu do unijnych krajów.

Zdaniem Der Leyen, koncern łamie w ten sposób umowy na dostawy do Wspólnoty i dostarcza szczepionki wyłącznie do Wielkiej Brytanii.

Szczepionki w magazynach. Trwa spór o to, kto ma je otrzymać

Spór dotyczy też 30 mln dawek szczepionki AstraZeneca, które czekają w amerykańskich magazynach. Nie mogą być dopuszczone do użytku, bo tamtejsza agencja odpowiedzialna za wydawanie odpowiednich certyfikatów nie podjęła jeszcze decyzji. 

Komisja Europejska zaapelowała do USA, by podzieliły się szczepionkami, z których same nie mogą teraz korzystać. - Jeśli będziemy mieli nadwyżkę, podzielimy się z nią z resztą świata. Najpierw chcemy mieć pewność, że wszyscy Amerykanie zostali zaszczepieni - odpowiedział Joe Biden, prezydent USA

W zeszłym tygodniu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że zgodnie z deklaracjami producentów w drugim kwartale do Polski ma dotrzeć 15 mln dawek. Według czwartkowych statystyk liczba osób zaszczepionych w Polsce wynosi 4 738 902, z czego 3 074 378 przyjęło pierwszą dawkę, a 1 664 524 drugą. 

Koronawirus w Polsce. Trzy ponure wykresy i jedna mapa. Tuż przed lockdownem jest bardzo źle Trzy ponure wykresy i jedna mapa. Tuż przed lockdownem [WYKRES DNIA]

Więcej o: