W poniższym artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie w przypadku pracy na podstawie umowy zlecenie. Co warto wiedzieć?
Osoby, które szukają zatrudnienia, coraz częściej otrzymują propozycję podpisania umowy zlecenie. Przed podjęciem decyzji każdy, kto po raz pierwszy staje się zleceniobiorcą, zadaje sobie podstawowe pytanie: "Czy na umowie zlecenie jest ubezpieczenie?". Odpowiedź jest twierdząca, szczegóły poniżej.
Podpisanie umowy zlecenie oznacza obowiązek doprowadzania składek do ZUS przez pracodawcę. Pracownik musi jednak zaznaczyć, które ubezpieczenie chce mieć odprowadzane (np. jeśli w tym samym czasie ma umowę o pracę, nie musi jednocześnie opłacać składek chorobowych z umowy zlecenie).
Podstawowe składki na umowie zlecenie to:
Ubezpieczenie chorobowe dla osób, które pracują na podstawie umowy zlecenie, jest ubezpieczeniem dobrowolnym. W razie potrzeby gwarantuje otrzymanie zasiłku chorobowego za czas naszej niezdolności do pracy.
Aktualnie składka chorobowa na umowie zlecenie wynosi 2,45 proc. wynagrodzenia brutto. Ubezpieczenie zdrowotne to koszt, który w pełni pokrywa zleceniobiorca.
Ubezpieczenie w KRUS a umowa zlecenie nie jest prostym tematem ze względu na fakt, że polskie prawo nie przewiduje ubezpieczenia zarówno w ZUSie, jak i w KRUSie. Jest jednak pewien wyjątek, który działa na korzyść zleceniobiorcy, który posiada ubezpieczenie dla rolników.
W momencie podpisania umowy zlecenie nie tracimy prawa do ubezpieczenia w KRUSie. Warunkiem koniecznym jest jednak osiągniecie ściśle określonego dochodu, którego kwota minimalna to aktualnie 2 600 zł brutto. Oznacza to, że jeśli miesięczny przychód na podstawie umowy zlecenie nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, zleceniobiorca może dalej podlegać ubezpieczeniom społecznym w ramach KRUS.