Umowa zlecenie i ubezpieczenie - sprawdź, co musisz wiedzieć

Umowa zlecenie a ubezpieczenie - na co można liczyć? Umowa zlecenie, która nadal jest popularna formą zatrudnienia, budzi wiele wątpliwości. Jak wygląda kwestia ubezpieczenia w tym przypadku? Sprawdzamy.

W poniższym artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie w przypadku pracy na podstawie umowy zlecenie. Co warto wiedzieć?

Zobacz wideo Pełne oskładkowanie umów zleceń już od stycznia 2022 roku?

Czy na umowie zlecenie jest ubezpieczenie?

Osoby, które szukają zatrudnienia, coraz częściej otrzymują propozycję podpisania umowy zlecenie. Przed podjęciem decyzji każdy, kto po raz pierwszy staje się zleceniobiorcą, zadaje sobie podstawowe pytanie: "Czy na umowie zlecenie jest ubezpieczenie?". Odpowiedź jest twierdząca, szczegóły poniżej. 

Umowa zlecenie a ubezpieczenie - rodzaje ubezpieczenia 

Podpisanie umowy zlecenie oznacza obowiązek doprowadzania składek do ZUS przez pracodawcę. Pracownik musi jednak zaznaczyć, które ubezpieczenie chce mieć odprowadzane (np. jeśli w tym samym czasie ma umowę o pracę, nie musi jednocześnie opłacać składek chorobowych z umowy zlecenie).

Podstawowe składki na umowie zlecenie to: 

  • Ubezpieczenie emerytalne - koszt składki ponosi zarówno zleceniodawca, jak i zleceniobiorca. Obydwie strony odprowadzają wartość równą 9,76 proc. kwoty wynagrodzenia brutto. 
  • Składka na ubezpieczenie rentowe - które wynosi 6,5 proc. kwoty brutto wynagrodzenia po stronie płatnika i 1,5 proc. kwoty brutto wynagrodzenia dla osoby, która przyjmuje zlecenie. 
  • Składka na ubezpieczenie chorobowe - zleceniobiorca sam decyduje, czy chce ponieść koszt ubezpieczenia chorobowego. Deklarację na temat tej składki należy złożyć co miesiąc. Więcej na ten temat poniżej. 

Składka chorobowa i umowa zlecenie - ile wynosi wysokość składki? 

Ubezpieczenie chorobowe dla osób, które pracują na podstawie umowy zlecenie, jest ubezpieczeniem dobrowolnym. W razie potrzeby gwarantuje otrzymanie zasiłku chorobowego za czas naszej niezdolności do pracy. 

Aktualnie składka chorobowa na umowie zlecenie wynosi 2,45 proc. wynagrodzenia brutto. Ubezpieczenie zdrowotne to koszt, który w pełni pokrywa zleceniobiorca

Ubezpieczenie w KRUS a umowa zlecenie - czy podpisując umowę tracimy ubezpieczenie? 

Ubezpieczenie w KRUS a umowa zlecenie nie jest prostym tematem ze względu na fakt, że polskie prawo nie przewiduje ubezpieczenia zarówno w ZUSie, jak i w KRUSie. Jest jednak pewien wyjątek, który działa na korzyść zleceniobiorcy, który posiada ubezpieczenie dla rolników.

W momencie podpisania umowy zlecenie nie tracimy prawa do ubezpieczenia w KRUSie. Warunkiem koniecznym jest jednak osiągniecie ściśle określonego dochodu, którego kwota minimalna to aktualnie 2 600 zł brutto. Oznacza to, że jeśli miesięczny przychód na podstawie umowy zlecenie nie przekracza kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, zleceniobiorca może dalej podlegać ubezpieczeniom społecznym w ramach KRUS.

Więcej o: