Umowa zlecenie - stawka godzinowa w 2021 roku. Ile wynosi?

Stawka godzinowa na umowie zlecenie - czym jest i ile powinna wynosić minimalna kwota? Sprawdź zasady, które obowiązują w 2021 roku. Z tego artykułu dowiesz się, ile najmniej można otrzymać za pracę na podstawie umowy zlecenie.

Umowa zlecenie staje się coraz bardziej popularna i zaczyna wypierać tradycyjną umowę o pracę. Jaka jest stawka godzinowa na umowę zlecenie i ile wynosi najniższa krajowa w 2021 roku? To pytania, które najczęściej pojawiają się w kontekście umów cywilnoprawnych. Sprawdź, co musisz wiedzieć. 

Zobacz wideo Pandemia uderzyła w młodych. „Ich wejście na rynek pracy jest fatalne”

Minimalna stawka godzinowa i umowa zlecenie - co oznacza? 

Stawka godzinowa oznacza minimalną wysokość wynagrodzenia, którą zleceniobiorca powinien otrzymać za każdą godzinę wykonania zlecenia lub usługi na rzecz zleceniodawcy. Stawka godzinowa jest więc najniższym wynagrodzeniem w przeliczeniu na godzinę pracy, która dotyczy zarówno zleceniobiorców jak i osób samozatrudnionych.

Ile wynosi stawka godzinowa na umowę zlecenie w 2021 roku? 

Wysokość minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej ulega zmianie wraz z początkiem każdego roku - dokładnie od 1 stycznia. Ile wynosi w tym roku, o jakich kwotach brutto i netto mowa? 

Ile wynosi stawka godzinowa na umowę zlecenie brutto w 2021 r.?

  • Od 1 stycznia 2021 minimalna stawka godzinowa umowa zlecenia wynosi 18,30 zł za godzinę brutto. 

Umowa zlecenie a stawka godzinowa netto - ile wyniesie?

  • Stawka godzinowa na umowie zlecenie w 2021 r. wynosi 13,37 zł netto (na rękę). 

Wypłata niższa niż stawka godzinowa - za co grozi kara? 

Wypłata wynagrodzenia niższego od tego ustalonego na podstawie minimalnej stawki i przepisów prawa, wymusza konieczność uzupełnienia jej do kwoty stawki minimalnej. Zgodnie z tym, co zostało napisane powyżej, zleceniobiorca za godzinę pracy "na rękę" nie może otrzymać mniej niż 13,37 zł.  Zleceniodawca, który nie zastosuje się do tego obowiązku, zapłaci karę w wysokości od tysiąca do 30 tys. zł. 

Wiemy już, ile wynosi najniższa stawka na umowie zlecenie i co grozi za zaniżenie odgórnie narzuconych zasad. Czas sprawdzić, ile wynosi najniższa krajowa umowa zlecenie. 

Najniższa krajowa umowa zlecenie - ile wynosi w 2021 roku?

Pensja minimalna w 2021 roku wynosi 2,8 tys. zł brutto. A ile zarobimy "na rękę"? Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie z pensją 2,8 tys. zł brutto otrzymają "na rękę" kwotę o wysokości 2 419 zł netto.

Najniższa stawka umowa zlecenie - ewidencjonowanie godzin 

Metoda ewidencjonowania godzin zlecenia lub świadczenia usługi powinna być uregulowana w umowie. W przypadku, gdy nie ma tego typu zapisu, to zleceniobiorca powinien przedłożyć zleceniodawcy ilość przepracowanych godzin w formie pisemnej. 

Więcej o: