Podatek od zakupu mieszkania - ile wynosi i jakie stawki obowiązują? Kto płaci podatek od wzbogacenia?

Podatek od zakupu mieszkania to obowiązek związany z nabyciem nieruchomości. Czy możliwy jest zwrot takiego podatku? Co musisz o nim wiedzieć?

Sprzedaż mieszkania to często dość długi proces, który wymaga od sprzedającego i kupującego dużej dawki cierpliwości, ale też zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Obie strony ponoszą też obowiązkowe koszty: kupujący musi zapłacić podatek od kupna mieszkania, a sprzedający podatek od wzbogacenia.

Zobacz wideo "Patodeweloperka" w Polsce. "Każdy poszukuje oszczędności"

Podatek od kupna mieszkania - co to jest?

Podatek od zakupu mieszkania to jedna z obowiązkowych opłat, które musi ponieść osoba decydująca się na zakup nieruchomości. Jego wysokość, termin wpłaty oraz to, jakiego typu podatek trzeba będzie uiścić, zależy od charakteru nieruchomości (np. czy jest ona z rynku pierwotnego czy wtórnego). Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, dotyczące opłat towarzyszących zakupowi mieszkania.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym, a na rynku wtórnym - podatek VAT

Jeśli decydujesz się na kupno mieszkania nowego, z rynku pierwotnego musisz liczyć się z koniecznością opłacenia podatku VAT. Jest on uwzględniony w cenie mieszkania, dlatego większość kupujących nie ma nawet świadomości tego, że go uiszcza. Rozliczeniem tego podatku zajmuje się deweloper, a osoba nabywająca mieszkanie nie ma żadnych dodatkowych powinności z tym związanych.

Gdy zdecydujemy się na zakupu mieszkania na rynku wtórnym, wówczas mamy obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PPC). Jego wysokość wynosi 2 proc. i jest naliczana od ustalonej w akcie notarialnym ceny zakupu. Zobowiązanie to należy uregulować w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W większości przypadków podatek ten jest obliczany i odprowadzany przez notariusza. Jeśli prawnik się tym nie zajmie, wtedy obowiązek ten spada na kupującego, który powinien złożyć deklarację PCC-3 do urzędu skarbowego właściwego dla lokalizacji nieruchomości.

Podatek przy zakupie mieszkania: jakie stawki obowiązują?

Podatek przy zakupie mieszkania może mieć różne stawki. Podstawowa stawka podatku od towarów i usług w Polsce wynosi 23 proc. Jednak prawo podatkowe przewiduje preferencyjną, ośmioprocentową stawkę, która obowiązuje dla mieszkań o powierzchni do 150 metrów kwadratowych oraz domów jednorodzinnych o powierzchni do 300 metrów kwadratowych. Nieruchomości o większej powierzchni podlegają stawce 23-procentowej. 

Dokonując zakupu mieszkania musimy liczyć się także z koniecznością poniesienia kosztów notarialnych. Notariusz inkasuje opłatę, czyli tzw. taksę notarialną. Jej wysokość uzależniona jest od wartości nieruchomości i reguluje ją rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Stawka wynosi odpowiednio:

  • do 3000 zł - 100 zł.
  • powyżej 3000 zł do 10 000 zł - 100 zł + 3 proc. od nadwyżki powyżej 3000.
  • powyżej 10 000 zł do 30.000 zł - 310 zł + 2 proc. od nadwyżki powyżej 10.000 zł.
  • powyżej 30.000 zł do 60 000 zł - 710 zł + 1 proc. od nadwyżki powyżej 30 000 zł.
  • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł - 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 000 zł.
  • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł - 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł.
  • powyżej 2 000 000 zł - 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn, nie więcej niż 7500 zł.

Kupno mieszkania: podatek od wzbogacenia

Jeśli decydujemy się na sprzedaż mieszkania, które kupiliśmy w przeciągu ostatnich pięciu lat, wówczas musimy zapłacić tzw. podatek od wzbogacenia, którego stawka wynosi 19 proc. Co to za podatek? Otóż jest to opłata, którą ponosi się od sumy o którą wzbogaciliśmy się na sprzedaży danej nieruchomości. Jeśli zakupiliśmy ją za 400 tys. a sprzedaliśmy za 480 tys., wówczas podstawę obliczenia podatku wynosi 80 tys. które są naszym zyskiem. Oczywiście kwotę tę można pomniejszyć o różne zmienne czynnik, np. opłaty skarbowe poniesione w związku ze sprzedażą itd. 

Zwrot podatku za zakup mieszkania: w jakich sytuacjach możemy go uzyskać?

Zwrot podatku za zakup mieszkania jest możliwy tylko w określonych sytuacjach. Jedną z nich jest sytuacja, gdy przedsiębiorca nabywa nieruchomość, która będzie wykorzystywana na potrzeby działalności firmy. W takim wypadku jest możliwość odliczenia podatku VAT z takiej transakcji.

Więcej o: