Pandemia bez wpływu na rynek nieruchomości. Ceny w górę o 7 proc. Rekordowo drogo w Warszawie i Krakowie

W ciągu roku ceny nieruchomości w 16 polskich miastach wzrosły średnio o 6,6 proc. Rekordowo drogo jest m.in. w Krakowie i Gdańsku, gdzie płaci się już niemal 10 000 zł za metr kwadratowy mieszkania.

Pandemia koronawirusa miała, według części ekspertów, przyczynić się do zapowiadanego od dłuższego czasu pęknięcia bańki na rynku nieruchomości. Tak się jednak nie stało. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu roku ceny mieszkań wzrosły w większości polskich miastach. Zauważalne jest jednak, że wzrost ten jest wolniejszy niż wcześniej. 

Zobacz wideo "Patodeweloperka" w Polsce. "Każdy poszukuje oszczędności"

Ceny nieruchomości w górę. Rekordowo drogo m.in. w Warszawie, Gdańsku oraz Krakowie 

W minionych 12 miesiącach ceny nieruchomości urosły o 6,6 proc. Dla porównania od lutego 2019 roku do lutego 2020 roku wzrost ten wyniósł aż 16 proc. Ostatnie miesiące przyniosły rekordowe stawki w 9 z 16 polskich miastach. 

Najwięcej za mieszkanie trzeba zapłacić w Warszawie, gdzie średnia cena wynosi 11 200 za mkw. W ciągu roku ceny mieszkań w stolicy wzrosły o 5 proc. Coraz bliżej przebicia magicznej granicy 10 tys. zł są Gdańsk (9 983 zł za mkw) oraz Kraków (9 600 zł za mkw). Wśród największych miast największe wzrosty cen (10 proc. w górę) zanotowała stolica województwa małopolskiego. Pozostałe miasta, w których pojawiły się nowe rekordowe stawki to: Wrocław, Bydgoszcz, Gdynia, Lublin, Radom i Szczecin.

Jak zmieniły się ceny mieszkańMieszkania drożeją pomimo pandemii. W ciągu pięciu lat nawet o połowę

Największe wzrosty ceny mieszkań na przestrzeni roku można było natomiast zaobserwować w Sosnowcu (5000 zł za mkw) - w górę aż o 23 proc. Imponującymi - 14-procentowymi - wzrostami mogą pochwalić się Gdynia (8 975 zł za mkw) i Szczecin (7 286 zł za mkw). Jedynym miastem, w którym nieruchomości potaniały są Katowice, w którym lokal kosztuje 6 646 zł za mkw, czyli o 2 proc. mniej niż w lutym 2020 roku. 

Ceny mieszkań w luty 2021 rokuCeny mieszkań w luty 2021 roku Expander i Rentier.io

Kiedy pęknie bańka na rynku nieruchomości? Eksperci prognozują

Eksperci Expandera i Rentier.io prognozują, że trzecia fala pandemii koronawirusa nie wpłynie negatywnie na rynek nieruchomości. Wśród przyczyn wskazują bardzo niskie oprocentowanie lokat bankowych oraz rekordowo tanie kredyty hipoteczne. Dodatkowo banki złagodziły politykę kredytową i obecnie trudności z otrzymaniem kredytów dotyczą jedynie osób pracujących w branżach najmocniej dotkniętych pandemią.

Jarosław Gowin przedstawił plan programu mieszkaniowego, który ma przebić Mieszkanie PlusGowin przedstawił nowy program mieszkaniowy. "Mieszkanie Plus" nie był sukcesem

Kiedy boom na rynku nieruchomości się skończy? "Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że do jego zakończenia dojdzie, gdy istotnie wzrosną stopy procentowe [...]. Nikt jednak nie wie, kiedy do tego dojdzie, ani o ile jeszcze wzrosną ceny, zanim zaczną spadać." - czytamy w raporcie. 

Więcej o: