Pieniądze pożyczyć można nie tylko z banku czy firm spoza sektora bankowego. Czasem dodatkowe środki można pożyczyć od rodziny lub znajomych - są to tak zwane pożyczki prywatne. W jakich sytuacjach działanie takie będzie wiązało się z koniecznością zapłacenia podatku od pożyczki?
Umowa pożyczki traktowana jest jako czynność cywilnoprawna i jako taka podlega opodatkowaniu, które wynosi 0,5 proc. od kwoty pożyczonych pieniędzy. Jednak nie we wszystkich przypadkach istnieje konieczność ponoszenia dodatkowej opłaty. Jeśli decydujemy się zaciągnąć pożyczkę od firmy, która zajmuje się tego typu usługami finansowymi - wówczas nie musimy opłacać podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż takie podmioty są z niego zwolnione. Obowiązkowo podatek należy za to odprowadzić, gdy zaciągamy pożyczkę prywatnie - czyli od podmiotu, który nie zajmuje się na co dzień udzielaniem pożyczek. Dotyczy to więc m.in. pożyczki udzielonej przez kogoś z rodziny czy znajomych.
Podatek od pożyczki prywatnej jest obowiązujący dla pożyczkobiorcy. Dlatego tak ważne jest, aby na czas go uiścić. Pożyczkobiorca ma obowiązek poinformować odpowiedni urząd skarbowy o uzyskaniu pożyczki w przeciągu 14 dni od jej uzyskania. Skorzystać w tym celu powinien z druku PCC-3.
W sytuacji, gdy wysokość pożyczki przekracza kwotę 9 637 złotych, to podatnik ma obowiązek samodzielnie wyliczyć wysokość podatku do zapłaty, następnie zgłosić to na druku PCC-3 oraz opłacić w terminie 14 dni od jej pożyczki.
Pożyczka zaciągnięta od rodziny, w określonych sytuacjach, może być zwolniona z konieczności uiszczenia podatku. Kiedy nie będzie konieczności ponoszenia dodatkowej opłaty? Spełnione muszą zostać dwa warunki:
Również pożyczając pieniądze od znajomych można skorzystać ze zwolnienia z podatku. Jest to jednak możliwe tylko w określonych warunkach:
W przypadku, gdy nie zgłosimy do urzędu skarbowego faktu uzyskania pożyczki, wówczas musimy liczyć się z tym, że jeśli fakt ten zostanie ujawniony, to będzie nas obowiązywać tzw. sankcyjna stawka podatku. Wynosi ona 20 proc. podstawy opodatkowania.
W przypadku, gdy to my udzielamy komuś pożyczki prywatnej (w umowie której zawarta jest informacja o pobraniu wynagrodzenia za użyczenie kapitału), wówczas jesteśmy zobowiązani do opłacenia podatku od odsetek od pożyczki. Według obowiązującego prawa, od uzyskanych przychodów z odsetek od pożyczek (z wyjątkiem, gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej) pobiera się 19-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy. Podstawę opodatkowania stanowi przychód, bez pomniejszania go o koszty jego uzyskania.