Wyjaśnienia dotyczące PPK mają prawie 140 stron. To więcej niż ustawa, która je reguluje

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli plan oszczędzania na dodatkową emeryturę, weszły w życie już dwa lata temu. Teraz okazuje się, że sam poradnik dotyczący zagadnień prawnych związanych z PPK jest obszerniejszy, niż ustawa regulująca te wytyczne.

W 2019 roku rząd wprowadził Pracownicze Plany Kapitałowe, jako kolejny filar zabezpieczenia emerytalnego. Dla pracowników to korzystne rozwiązanie m.in. dlatego, że pracodawca dopłaca do składek. Za to z PPK problem mają pracodawcy.

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

Wyjaśnienia do PPK mają więcej stron niż ustawa

- W ustawie o PPK nie przewidziano wielu sytuacji, które występują w praktyce. Jest ona dość ogólna i nie do końca uwzględnia specyfikę pracy działów kadrowo-płacowych, które obsługują Pracownicze Plany Kapitałowe - powiedział serwisowi hrplus.pl Łukasz Jasiński, ekspert ds. PPK w Contract Administration. W efekcie ustawa o PPK liczy 69 stron, a poradnik "Zagadnienia prawne w zakresie Ustawy o PPK" ma ich dokładnie dwa razy więcej, bo 138. Jasiński dodaje, że zagadnienia te same w sobie budzą kolejne pytania. 

. Porażka PPK. Polacy masowo wypisują się z tego programu

Na oficjalnej stronie programu mojeppk.pl w wyjaśnieniach znalazło się jedynie stanowisko PFR uzgodnione z Ministerstwem Finansów i Komisją Nadzoru Finansowego. Tym samym informacje te nie mają mocy prawnej, czego konsekwencją są sprzeczne interpretacje przepisów przez prawników. Wszystko to sprawia, że zarządzanie PPK przysparza wiele trudności nawet firmom, które zajmują się tym na co dzień

Czy warto wejść w PPK?

Osoby, które jeszcze nie zdecydowały, czy zostać w PPK (wszyscy są zapisywani z automatu), mogą skorzystać pod TYM adresem z naszego poradnika. Wyjaśniamy w nim, na czym polega ten program i pomagamy podjąć decyzję w oparciu o odpowiedzi na trzy pytania:

  1. Czy chcesz i możesz w tym momencie odkładać na emeryturę (obojętne czy na PPK czy inaczej)?
  2. Czy potrafisz samodzielnie zadbać o swoje oszczędności emerytalne i zarobić więcej niż na PPK?
  3. Czy masz zaufanie do państwa?

Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej PPK. Warszawa, 8 stycznia 2019 Polacy uciekają z PPK, ale te dają zarobić. Wiceszef PFR: 9 proc. zysku

Więcej o: