Ogromne straty i wysokie wypłaty. Górnik to najlepiej opłacany zawód w lutym

Przeciętne wynagrodzenie brutto górników w lutym wyniosło ponad 11 tys. złotych. To efekt m.in. premii wypłacanych w ostatnich miesiącach pracownikom sektora górniczego. I to wszystko w chwili, kiedy górnictwo notuje kolosalną stratę za rok 2020.

Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego przeciętna płaca w górnictwie węgla kamiennego w Polsce wyniosła w lutym 11 097 zł brutto. W grudniu do wynagrodzenia doszła druga pensja (trzynastka), a w lutym jeszcze niecałe 4 tys. zł brutto - wynika z danych.

Węgiel kamienny (zdjęcie ilustracyjne)Kolejny zastrzyk gotówki dla Polskiej Grupy Górniczej. Miliard złotych od PFR

Niedawno górnicy zatrudnieni w Polskiej Grupie Górniczej otrzymali przelewy "czternastej" pensji w ramach tzw. karty górnika. Z nieoficjalnych informacji wynika, że łączny koszt tej wypłaty to ok. 300 mln zł. W rozmowie z Łukaszem Kijkiem z Next.gazeta.pl prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys potwierdził natomiast, że fundusz analizuje wniosek o wsparcie dla górniczej firmy w ramach tarczy PFR.

Rekordowe zarobki i ogromna strata

Wysokie zarobki w górnictwie są odwrotnie proporcjonalne do ostatnich wyników finansowych sektora górniczego. Jak wynika z danych GUS, w ubiegłym roku kopalnie straciły rekordowe 4,4 mld zł netto, natomiast ich wskaźniki rentowności są na krytycznie niskich poziomach. "Business Insider" przypomina, że polskie kopalnie ostatnio na plus wychodziły w latach 2017-2018, gdy ceny węgla oscylowały między 80 a 100 dol.

Zobacz wideo Wszyscy górnicy stracą pracę? "Mówimy o likwidacji branży, a nie restrukturyzacji"

Drugą najlepiej płacącą pracownikom branżą jest "Informacja i komunikacja", czyli sektor, w którym są ujęci zarówno informatycy, jak i dziennikarze. Tu średnia płaca wynosiła w lutym 9,8 tys. zł brutto, czyli o 502 zł więcej (+5,4 proc. rdr) rok do roku i o 148 zł więcej (+1,5 proc. mdm) niż w styczniu.

Najniższe miejsce na podium zajmuje sektor rafineryjno-koksowy z przeciętnym wynagrodzeniem 8,7 tys. zł brutto miesięcznie w lutym. To o 453 zł więcej niż rok wcześniej (+5,5 proc. rdr) i o 268 zł więcej niż w styczniu (+3,2 proc. mdm).

Więcej o: