Kanał Sueski zablokowany. "To największy statek, jaki kiedykolwiek osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim"

Kanał Sueski w Egipcie został zablokowany przez duży, 400-metrowy kontenerowiec, który we wtorek osiadł na mieliźnie i utknął, powodując zator dla statków towarowych w regionie.

Kontenerowiec o nazwie Ever Given, zarejestrowany w Panamie, płynął z Chin do Rotterdamu w Holandii. Zablokował drogę dziesiątkom innych statków, które są teraz uwięzione na torach wodnych w obu kierunkach - pisze BBC.

Egipt. „To największy statek, jaki kiedykolwiek osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim”

Właściciel statku Ever Given powiedział, że jednostka została zepchnięta z kursu przez podmuch wiatru, na północ od portu w Suezie. Kontenerowiec zablokował ruch na kanale. Z obu stron już tworzą się wodne korki złożone z wielu statków, które czekają, aż przeprawa znów będzie odblokowana. Operacja przesunięcia Ever Given, podczas której być może będzie trzeba usunąć dużą ilość piasku, może potrwać kilka dni - pisze portal cairo24.com. W związku z tym Egipt otworzył starszą część kanału, aby przekierować tam ruch do czasu, aż kontenerowiec zostanie ściągnięty z mielizny. Na razie rozmieszczono holowniki, aby spróbować przesunąć statek. 

To największy statek, jaki kiedykolwiek osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim

- powiedział dr Sal Mercogliano, historyk morski z USA. Dodał, że takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale mogą mieć ogromne konsekwencje dla światowego handlu.

Nie ma jak dotąd żadnych doniesień o wyciekach substancji olejowych czy też o innych uszkodzeniach na statku.

To nie pierwszy raz, kiedy Kanał Sueski jest zablokowany

Kanał Sueski łączy Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, zapewniając najkrótsze połączenie morskie między Azją a Europą. Ma około 193 km długości i obejmuje trzy naturalne jeziora. Ever Given to nie pierwszy statek, który zablokował ten kanał. W 2017 roku japoński kontenerowiec również osiadł na mieliźnie, wtedy jednak egipskie władze odholowały go w ciągu kilku godzin - pisze BBC.

Zobacz wideo Rzeki zalane antybiotykami. Normy przekroczone 300 razy
Więcej o: