Mateusz Morawiecki zdecydował. 7 miliardów złotych długów przedsiębiorców do umorzenia

- Podjąłem decyzję o tym, że te pieniądze, które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm i miejsc pracy, które miały być w 25 proc. zwrócone nie będą musiały być zwracane do skarbu państwa - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. KPRM informuje z kolei, kiedy rozpocznie się proces umarzania długów przedsiębiorców.

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że przedsiębiorcy, którzy otrzymali subwencje w ramach tarczy finansowej 1.0, nie będą musieli spłacać zobowiązań. Proces umarzania 7 mld zł długów rozpocznie się pod koniec kwietnia - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

Pierwsza tarcza antykryzysowa objęła przedsiębiorstwa z kilkunastu branż działające na podstawie ponad 50 kodów PKD. Firmy pierwotnie miały zwracać co najmniej 25 proc. przyznanych środków, które budżet państwa przekazał im wiosną ubiegłego roku. 

Szef rządu zapowiada kolejną tarczę. Kogo osłoni? 

Premier Mateusz Morawiecki nie tylko zdecydował o umorzeniu zobowiązań przedsiębiorców, ale zapowiedział kolejną pomoc dla firm. Nowa tarcza antykryzysowa zostanie skierowana dla branż szczególnie poszkodowanych w wyniku obostrzeń. Chodzi o gastronomię, hotelarstwo i turystykę. 

- Są branże, które w miarę suchą stopą przeszły przez COVID-19, np. szeroko rozumiana branża spożywcza. Ale są takie, które od października praktycznie są w niezwykle trudnym położeniu, w znacznym stopniu zamknięte - argumentował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej po wizycie w zakładzie Maspex.

Zobacz wideo Adrian Zandberg był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl

Pomoc dla firm kosztowniejsza od 500 plus

Skalę pomocy dla firm premier podsumował w połowie marca. - Wsparcie finansowe przekroczyło 195 mld zł i uratowało blisko 7 mln miejsc pracy - czytamy w rządowym komunikacie

Pomoc do przedsiębiorców płynęła na kilka sposobów. Tarcza antykryzysowa 1.0 objęła m.in. dopłaty dla przedsiębiorców czy zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe, tarcza PFR zakładała wypłatę dotacji i pożyczek zarówno dla małych jak i największych firm. Dla wąskiego grona najbardziej poszkodowanych przedsiębiorców rząd przygotował też tarczę branżową. 

Wcześniej rząd przyznał, że na program 500 Plus, jeden z najważniejszych projektów socjalnych, od początku jego uruchomienia wydano ok. 135 mld zł. Wartość nowej pomocy skierowanej do przedsiębiorców ma wynieść 4,5 mld zł. 

Więcej o: