Podatek od wygranej - ile wynosi i kto musi go zapłacić? [Lotto, kasyno, teleturniej]

Podatek do wygranej to kwestia, na która grający lub biorący udział we wszelakich konkursach, nie zwracają szczególnej uwagi. Warto jednak wiedzieć, ile podatku od wygranej należy odprowadzić i kto dokonuje tej czynności.

Wiele osób bierze udział w różnego rodzaju konkursach czy loteriach, mając nadzieję na wygraną i to najwyższą, nie zdając sobie do końca sprawy z tego, że od tego rodzaju zysku należy odprowadzić podatek dochodowy. Ile wynosi?

Ile wynosi podatek od wygranej?

Co na ten temat mówi sam przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Zobaczmy:

  • podatek od wygranej pobierany jest od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, jak również od nagród związanych ze sprzedażą premiową;
  • podatek od wygranej dotyczy zarówno zysków uzyskanych w naszym kraju, jak również na terytorium innego państwa należącego do Europejskiego Terytorium Gospodarczego.

Warto pamiętać o tym, że podatnik, który otrzymuje wygraną nie musi samodzielnie odprowadzać wspomnianego podatku do urzędu skarbowego. Tej czynności dokonuje podmiot przekazujący wygraną jako zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej.

Zobacz wideo Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Ile podatku od wygranej - ulgi w podatku od wygranej

Wygrałeś pieniądze i zastanawiasz się, czy wszystkie tego rodzaju konkursy są opodatkowane? Słusznie, bo istnieją pewne ulgi w podatku od wygranej. Wspomniana wcześnie ustawa o podatku dochodowym wskazuje jasno, że obowiązek zapłaty podatku nie dotyczy nagród, których wartość nie przekracza 2000 złotych i zostały one uzyskane w konkursach:

  • organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu;
  • specjalnych o tematyce naukowej, kulturalnej, sportowej, dziennikarskiej czy artystycznej;
  • dotyczących sprzedaży premiowej.

Pamiętaj jednak, że wspomniana ulga dotyczy wyłącznie osób fizycznych, a także osób prowadzących działalność rolniczą. Jeżeli zatem prowadzisz działalność gospodarczą, tego rodzaju kwotę z wygranej musisz wykazać jako przychód uzyskany z działalności - jeśli nagroda miała związek z działalnością Twojej firmy.

Podatek od wygranej w Milionerach, czyli ile trafi do szczęśliwego uczestnika?

Jednokrotnie oglądamy teleturnieje telewizyjne z zapartym tchem i zastanawiamy się: co byśmy zrobili z taką wygraną? Tylko ile faktycznie ta kwota wynosi? Przypuśćmy, że wygrana wynosi 100 000 zł. Pamiętając o tym, że procentowa część kwoty wygranej jest zawsze zryczałtowana i wynosi stałe 10 proc., nie trudno obliczę tę wartość z proporcji. Jeśli fiskus zabiera dziesięć procent z wygranej w wysokości 100 000 zł, to kwota, która trafi do zwycięzcy wyniesie 90 000 zł. 

Warto przy tej okazji pamiętać, że wygrana - bez względu na to, jaką przyjmuje postać - nie musi być wykazywana z corocznej deklaracji PIT. Urząd Skarbowy bowiem dysponuje wszystkimi niezbędnymi informacjami w momencie przekazywania nagrody.

Podatek od wygranej w teleturnieju, czyli co w przypadku sprzedaży wygranej w konkursie

Niektóre nagrody mają formę rzeczową i czasem pada pomysł sprzedania ich. Wtedy trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli wygrana ma inną formę niż nieruchomość, czyli jest nią np. samochód i sprzedasz ją w okresie przed upływem sześciu miesięcy od jej otrzymania, będzie konieczność uiszczenia podatku od wzbogacenia się - dodatkowo ten przychód trzeba będzie umieścić w deklaracji podatkowej. Warto zatem odczekać sześć miesięcy, bowiem po upływie tego czasu nie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży. Jeżeli natomiast wygraną jest nieruchomość - w takim wypadku obowiązek podatkowy od sprzedaży wygaśnie dopiero po upływie pięciu lat.

Podatek od wygranej w Eurojackpot, czyli jaka to kwota?

Któż z nas chociaż raz nie zaryzykował wzięcia udziału w konkursie w punkcie Lotto, podając zupełnie przypadkiem wybrane cyfry? Zapewne większość z nas podjęła takie działanie. W maju 2019 roku gracz z Polski wygrał w Eurojackpot niebagatelną kwotę w wysokości 193 mln złotych. Przy założeniu, że skarbówka zabiera 10 proc., należy od całej tej wartości odjąć 19,3 mln złotych, aby wiedzieć z jakimi pieniędzmi będzie sobie musiał poradzić szczęśliwy nagrodzony.

Podatek od wygranej w kasynie - nie każda gra hazardowa jest legalna

W przypadku wygranej w kasynie - podobnie, jak w przypadku innych konkursów lub gier - należy pamiętać o opodatkowaniu nagrody 10-procentowym, ryczałtowym podatkiem od jednorazowych wygranych przekraczających wartość 2280 zł. Warto jednak mieć świadomość, że od 2011 roku - czyli od momentu znowelizowania ustawy o grach hazardowych - wprowadzono zakaz uczestniczenia w grach hazardowych urządzanych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych, organizowanych przez podmioty posiadające stosowne zezwolenie (np. bukmacherzy). Internetowy hazard jest zatem nielegalny, a pieniądze z niego pochodzące, traktuje się jako środki pochodzące z przestępstwa.

Więcej o: