Rewolucja w polskiej zbrojeniówce. Cały zarząd PGZ odwołany

Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w którego składzie były cztery osoby, został odwołany. To nie są jedyne zmiany, do jakich doszło w polskiej zbrojeniówce w ostatnim czasie.

W polskiej zbrojeniówce dochodzi w ostatnim czasie do sporych przetasowań na różnych szczeblach. Tym razem doszło odwołania w zarządzie państwowej spółki. 

Zobacz wideo Tam umierają samoloty. Cmentarzysko w Arizonie

Zarząd PGZ odwołany. Nowe rozdanie ma być z rekomendacji MON

W środę 24 marca Andrzej Kensbok złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu PGZ - podała spółka w komunikacie. Od połowy kwietnia Kensbok będzie pełnić funkcję wiceprezesa ds. finansowych w KGHM. Wraz z nim decyzją Rady Nadzorczej odwołani zostali trzech członkowie zarządu Michał Pietrzyk (wiceprezes) oraz Hubert Stępniewicz i Dariusz Gwizdała. 

Największy obecnie okręt bezzałogowy w USA, Sea Hunter. Służący do rozwoju technologii dla jednostki, która mógłaby wyszukiwać i śledzić okręty podwodne przeciwnikaJedna trzecia okrętów ma być bez załóg. Plan US Navy

Rada Nadzorcza wydelegowała Bogdana Borkowskiego oraz Pawła Olejnika, którzy będą pełnić funkcje odpowiednio prezesa oraz wiceprezesa. PGZ poinformowała, że w zgodnie ze statutem spółki, Rada Nadzorcza ogłosi w najbliższym czasie postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu. Według nieoficjalnych doniesień portalu defence24.pl, mogą to być osoby z rekomendacji MON. Resort ma przejąć faktyczną kontrolę nad funkcjonowaniem PGZ, mimo że spółka pozostanie pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych. 

Jacek Sasin rządzi polską zbrojeniówką 

Ze strony rządowej obecnie kontrolę nad PGZ oraz innymi państwowymi firmami przemysłu obronnego sprawuje Jacek Sasin, który 14 kwietnia odwołał z tego stanowiska wiceministra Zbigniewa Gryglasa. Taka decyzja miała prawdopodobnie być pośrednio konsekwencją sporu wewnątrz Porozumienia Jarosława Gowina. Wiceminister Zbigniew Gryglas poparł w nim Adama Bielana i został usunięty z Porozumienia. Jako że w Zjednoczonej Prawicy doszło do ustaleń dotyczących obsadzania członków Porozumienia w rządzie, wiceminister Gryglas być może będzie musiał współpracować w resorcie aktywów państwowych z nowym przedstawicielem swojego byłego ugrupowania.

Amerykański Bombowiec B1Bombowiec B1 w Polsce. "Gorące tankowanie" pierwszy raz w Europie [ZDJĘCIA]

Więcej o: