Lockdown, zakaz spotkań i godzina policyjna. Jakie obostrzenia obowiązują w innych krajach Europy?

Cała Europa zmaga się z trzecią falą pandemii koronawirusa. W związku z tym w wielu krajach wprowadzony niemal całkowity lockdown. W Wielkiej Brytanii obowiązuje m.in. zakaz wyjazdu kraju bez uzasadnionego powodu pod groźbą kary 5 tys. funtów, a na Słowacji wprowadzono godzinę policyjną. Jakie jeszcze restrykcje wprowadzono?

W czwartek 25 marca premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić nowe obostrzenia. Zapowiadając je, szef rządu powoływał się na kraje sąsiedzkie, które również zdecydowały się na podobny krok w walce z trzecią falą pandemii koronawirusa. W związku z tym sprawdzamy, jak wygląda sytuacja z restrykcjami w innych krajach UE.

Czechy w trudnej sytuacji epidemicznej. Godzina policyjna oraz zakaz przemieszczania się

Czechy to jeden z krajów, które najmocniej odczuwają trzecią falę pandemii koronawirusa. Dzienna liczba nowych przypadków oscyluje tam na poziomie 10-15 tys. przypadków. Do 28 marca wprowadzono tam stan wyjątkowy, który może zostać przedłużony o kolejne 30 dni. W Czechach obowiązuje zakaz przemieszczenia wewnątrz kraju, co oznacza, że można poruszać się jedynie wewnątrz powiatu. Wcześniej było to zawężone jedynie do obrębu gminy. Dodatkowo od godziny 21 do 5 obowiązuje godzina policyjna, podczas której nie wolno wychodzić z domu bez ważnego powodu.

Podobnie jak w Polsce, zamknięte są szkoły restauracje, a także punkty usługowe, jak chociażby fryzjerzy i kosmetyczki. Lockdown potrwać ma do 5 kwietnia ale prawdopodobnie zostanie przedłużony.

Bardzo podobnie sytuacja wygląda m.in. w Słowacji, gdzie opuszczać dom można jedynie w ściśle określonych przypadkach. Aby pójść do pracy, na pocztę lub do banku niezbędne jest posiadanie negatywnego testu na koronawirusa. Wynik testu nie jest natomiast potrzebny, by wyjść na zakupy po podstawowe produkty spożywcze.

Lockdown w Niemczech miał być jeszcze bardziej zaostrzony 

W Niemczech lockdown potrwać ma co najmniej do 18 kwietnia. Zgodnie z jego założeniami zamknięte będą galerie handlowe, restauracje oraz częściowo szkoły. Wprowadzono także ograniczenia związane z przemieszczaniem się pomiędzy krajami związkowymi. Angela Merkel wycofała się z pomysłu twardego lockdownu, który miał obowiązywać od 1 do 5 kwietnia. Zakładał on m.in. zamknięcie kościołów. 

Plany zacieśnienia obostrzeń w okresie świątecznym mają też władze Włoch, Portugalii oraz Hiszpanii. W ostatnim z tych krajów do Wielkanocy obowiązuje zakaz opuszczania regionu, w którym się mieszka, a także spotkań w gronie większym niż cztery osoby. Dodatkowo od godz. 22 do 6 obowiązuje godzina policyjna. 

Wielka Brytania ma plan luzować obostrzenia. Na razie jednak wciąż twardy lockdown 

Sytuacja w Wielkiej Brytanii ulega poprawie, a rząd zapowiada poluzowanie obostrzeń. Na razie jednak na terenie kraju obowiązuje dość twardy lockdown, a jedyną zmianą jest fakt, że do szkół powrócili uczniowie. Wciąż zakazane są spotkania towarzyskie, a zamknięte pozostają punkty usługowe, obiekty sportowe oraz większość sklepów. Wielka Brytania wprowadziła także zakaz wyjazdu z kraju bez uzasadnionego powodu pod groźbą kary 5 tys. funtów. Ma to uchronić kraj przed pojawieniem się kolejnej fali zakażeń. Podobne obostrzenia obowiązują także w Irlandii. 

Więcej o: