Kanał Sueski. Kolejna próba oswobodzenia gigantycznego kontenerowca nie powiodła się

- Jest jak wyrzucony na brzeg wieloryb - mówił o kontenerowcu Ever Given Peter Berdowski, szef holenderskiej firmy Boskalis, która usiłuje odblokować kanał. Misja odblokowania przepływu może potrwać całe tygodnie.

Zarządca techniczny statku, firma BSM podała, że pierwsza próba oswobodzenia gigantycznego kontenerowca Ever Given w czwartek się nie powiodła. Zarząd Kanału Sueskiego poinformował, że w próbach przemieszczenia statku uczestniczyło osiem holowników.

Zobacz wideo Statki widmo pełne zwłok dryfują u wybrzeży Japonii. To rybacy z Korei

Misja odblokowania kanału może zająć tygodnie

Jak powiedział holenderskiej telewizji publicznej Peter Berdowski, szef holenderskiej firmy Boskalis, która usiłuje odblokować kanał, misja może zająć nawet tygodnie "zależnie od sytuacji".

- To jest jak ogromny wyrzucony na brzeg wieloryb. To ogromne obciążenie na piasku. Być może będziemy musieli (...) zmniejszyć to obciążenie poprzez zdjęcie kontenerów, paliwa i wody ze statku, a ponadto będziemy działać holownikami i usunąć (pewną ilość) piasku - ocenił Berdowski.

Kanał Sueski zablokowany. Ogromny statek osiadł na mieliźnie

Kontenerowiec Ever Given to jeden z największych statków pływających po morzach świata. Ma 400 metrów długości, 59 metrów szerokości i waży 224 tysiące ton. Może zabrać na pokład 22 tys. kontenerów - nie wiadomo, ile znajduje się na nim obecnie, ale zdjęcia wskazują, że statek jest mocno załadowany. Płynie z Chin do holenderskiego Rotterdamu - głównego portu przeładunkowego w Europie.

Próby uwolnienia statku z mielizny trwają trzeci dzień. Jak dotąd na próżno. Wokół jednostki pracują pogłębiarki usuwające muł oraz holowniki, które próbują przeciągnąć Ever Given. Na brzegu odkopywany jest dziób statku, który najwyraźniej wbił się w grunt. Jeden z egipskich urzędników, który rozmawiał z agencją Associated Press, anonimowo przyznał, że teraz trwa walka o uniknięcie konieczności rozładowania statku. Przeniesienie kontenerów potrwałoby wiele dni

Więcej o: