Zakaz handlu. Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Czy 28 marca sklepy są otwarte?

Rząd mimo nacisków sektora handlowego nie zmienił na czas pandemii zasad dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Czy dzisiaj są otwarte sklepy? Czy 28 marca to niedziela handlowa? Gdzie dziś zrobić zakupy?

Od początku 2020 roku zakaz handlu obowiązuje w swojej pełnej formie. Tym samym większość niedzieli jest niehandlowa z zaledwie kilkoma wyjątkami. W tym roku będzie siedem niedzieli handlowych. Większość związana z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepie, jak święta i początek oraz koniec roku szkolnego. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Czy 28 marca to niedziela handlowa? Czy dzisiaj są otwarte sklepy?

28 marca to niedziela handlowa. Otwarte są więc nie tylko małe osiedlowe sklepy prowadzone przez właścicieli, ale także dyskonty jak Biedronka i Lidl oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Obowiązujące jednak od soboty dodatkowe obostrzenia sprawiają, że zamknięte są galerie handlowe, w których działają jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe, księgarnie i sklepy zoologiczne. Rząd zamknął również sklepy budowlane powyżej 2 tys. mkw., otwarte zostają jednak hurtownie i składy budowlane. W placówkach handlowych powyżej 100 mkw. wprowadzono także limit jednego klienta na 20 mkw., w mniejszych sklepach to 1 os./15 mkw. Te same zasady dotyczą targowisk oraz bazarów. 

Niedziele handlowe w 2021 roku

Większość niedzieli handlowych zaplanowanych jest w okolicach wydarzeń, które wyraźnie zwiększają ruch w sklepach. Są to święta wielkanocne i Bożego Narodzenia oraz początek i koniec roku szkolnego. 

Terminy niedziel handlowych:

  • 25 kwietnia,
  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

Branża handlowa od początku pandemii naciska, by na jej czas poluzować przepisy, co rozłożyłoby ruch w sklepach. Sektor apelował również o dodatkowe niedziele handlowe.

Więcej o: