Rząd planuje nowe rozwiązanie. Szczepienia na koronawirusa także w miejscu pracy

Rząd chce, aby szczepionki na koronawirusa podawane były nie tylko w aptekach, ale także w miejscu pracy - informuje "DGP". Proponowane rozwiązanie ma trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu.

Od kilku miesięcy trwa w Polsce proces masowych szczepień, zmniejsza się grono osób uprzywilejowanych, które nie otrzymały jeszcze co najmniej jednej dawki szczepionki na koronawirusa. Niedługo będzie można rozpocząć szczepienia wśród osób w wieku produkcyjnym. W związku z tym rząd pracuje nad rozwiązaniem, dzięki któremu dostęp do szczepień miałaby stosunkowo duża grupa ludzi. 

Zobacz wideo Kiedy turystyka w Izraelu odżyje? „Chęci są, ale trochę nie ma odwagi”

Szczepionka na koronawirusa w miejscu pracy? Rząd planuje nowe rozwiązanie 

"Dziennik Gazeta Prawna" ustalił, że rząd zamierza przerzucić odpowiedzialność za organizację szczepień na pracodawców. Jak by to wyglądało w praktyce? "Na umówiony termin zostaną dostarczone preparaty oraz wytyczne, a cała organizacja będzie już po stronie pracodawcy. Będzie musiał zapewnić personel kwalifikujący i przeprowadzający szczepienia lub zawrzeć stosowną umowę z przychodnią" - czytam w "DGP".

Prace nad proponowanym rozwiązaniem są zaawansowane. Projekt ustawy umożliwiającej takie działanie jest przygotowany i ma w tym tygodniu trafić do Sejmu. W przyszłości miałoby to także dotyczyć innych szczepionek, jak chociażby tych przeciwko grypie. 

Paszport szczepionkowy, zdjęcie ilustracyjneKoronawirus. UE przyspiesza z tzw. paszportami szczepionkowymi

Szczepienia w pracy, ale nie tylko 

Zwiększyć masowość szczepień ma także powierzenie ich wykonywania farmaceutom, co jest praktyką popularną w wielu krajach Europy Zachodniej. Obecnie trwają kursy, do których zgłosiło 5,5 tys. osób. Jak dotąd, szkolenie przeszło tysiąc osób. Pozostali mają je zakończyć w ciągu dwóch tygodni. Poza aptekami rząd planuje zaangażować także samorządy do tworzenia lokalnych, dużych punktów szczepień. Jak informuje "DGP", mają one powstawać np. w szkołach. 

Wielka Brytania utrzymuje twardy lockdownEuropa walczy z trzecią falą koronawirusa

Więcej o: