Już wkrótce pracodawcy będą mieli obowiązek wpisywania kodu zawodu przy zgłaszaniu pracownika lub zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych. Dzięki temu ZUS zamierza walczyć z nieuczciwymi absencjami chorobowymi.
Jak podaje money.pl, nowe zasady będą obowiązywać od 16 maja 2021 roku. Wtedy zaktualizowane zostaną wzory druków ZUS ZUA i ZUS ZZA. Będą one zawierały sześciocyfrowy kod zawodu. Cel? Jak tłumaczy rzecznik prasowy Zakładu, "pozyskiwanie informacji o zawodzie ubezpieczonego to ważny instrument tworzenia lepszych polityk publicznych, w tym polityki rynku pracy, edukacyjnej, czy zdrowotnej".
Ważnym aspektem zmian będzie jednak kontrola L4 i walka z anomaliami. W uzasadnieniu do nowych wytycznych czytamy, że wykonywany zawód jest "informacją niezbędną do przeprowadzenia analizy przyczyn absencji chorobowych w danej grupie zawodowej oraz wnikliwszej analizy orzekanego stopnia niezdolności do pracy w korelacji z wiekiem i wykonywanym zawodem".
Dzięki zebranym danym ZUS będzie mógł sprawdzić, ile osób wykonujących dany zawód w konkretnym miejscu pracy zachorowało na schorzenie zawodowe. Po weryfikacji Państwowa Inspekcja Pracy mogłaby podnieść wysokość składki wypadkowej. ZUS zyskałby także możliwość łatwiejszego oszacowania, co stoi za masowymi zachorowaniami w danym zwodzie albo czy pracodawcy wysyłają pracowników na zwolnienia lekarskie bądź zasiłek opiekuńczy, zamiast płacić im samemu.