Prezes NBP zarobił w ciągu roku prawie milion złotych. To skutek dużych premii. Bank: Zgodnie z ustawą

Prezes NBP Adam Glapiński w 2020 roku zarobił prawie 947 tys. zł. To oznacza, że średnie miesięczne zarobki wyniosły około 78,9 tys. zł. Jego pensja wzrosła o ponad 19 proc. w porównaniu do 2019 roku. "Rzeczpospolita" informuje, że jest to związane z dużymi premiami, które otrzymał Glapiński. Biuro prasowe banku centralnego wyjaśnia z kolei, że wynagrodzenie szefa NBP w stosunku do średniej wynagrodzeń prezesów banków komercyjnych w Polsce odpowiadało w 2020 r. nieco ponad 25-proc.
Zobacz wideo Czy banknot o nominale 1000 zł wejdzie do użytku?

Podstawowe wynagrodzenie prezesa NBP było wciąż takie same i wynosiło 33,8 tys. zł brutto miesięcznie. Za większymi zarobkami w skali roku stoją sowite premie. Przez kilka miesięcy, Adam Glapiński zarabiał ponad 100 tys. zł., a największą pensję w wysokości prawie 186 tys. zł otrzymał w marcu 2020 roku.

-  Będę proponował królową, kobietę - mówił o banknocie 1000 zł prezes NBP Adam GlapińskiKobieta na banknocie 1000 zł "ze względu na ducha czasów". Tak mówi prezes NBP

Szef NBP z dużymi premiami, wiceprezesi z podwyżkami 

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, prezes NBP Adam Glapiński zarobił w całym 2020 roku dokładnie 946 871 zł brutto. Jest to pełne wynagrodzenie wraz z premiami i nagrodami. W 2019 roku Glapiński zarobił 794 771 zł brutto. To oznacza wzrost wynagrodzenia o 19,1 proc. "To wynik dużych premii, bo podstawowe wynagrodzenie prezesa banku centralnego pozostało bez zmian"  - pisze "Rzeczpospolita"

Wynagrodzenie wiceprezesa NBP w 2020 roku wyniosło 798 160 zł brutto, tj. wzrost o 82,5 tys. zł względem 2019 roku. Od marca 2020 roku funkcję wiceprezesa NBP pełni Marta Kightley, która zastąpiła Piotra Wiesiołka.

Tymczasem pensja drugiego wiceprezesa NBP w 2020 roku wyniosła 757 121 zł brutto, czyli o 94 tys. zł więcej niż w 2019 roku. Od 4 listopada 2020 roku stanowisko wiceprezesa NBP zajmuje Adam Lipiński. Wcześniej funkcję tę sprawowała Anna Trzecińska.

Tomasz Chróstny, nowy prezes UOKiKPolacy będą płacić za trzymanie pieniędzy w banku? Jest reakcja UOKiK

NBP: Wynagrodzenie prezesa zgodnie z ustawą

Biuro prasowe banku centralnego poinformował na Twitterze, że "zgodnie z Ustawą o NBP 'wielkość środków na wynagrodzenia ustalana jest corocznie (...) z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym'. Na podstawie wynagrodzenia prezesów banków (mBank, Millennium, Santander Bank, BNP Paribas, PKO BP, ING, Citi Handlowy, Bank Pekao). 

- Wynagrodzenie Prezesa NBP w stosunku do średniej wynagrodzeń prezesów banków komercyjnych w Polsce odpowiadało: w 2019 roku: 19,48%, w 2020 roku: 25,15% - dodano. 

Nowelizacja ustawy nakazuje ujawnianie zarobków w NBP

W 2019 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim. Zgodnie z przepisami, uchwała zarządu NBP w sprawie zasad wynagradzania jest jawna i publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej NBP.

Ponadto, przepisy nałożyły również obowiązek publikowania wynagrodzenia prezesa, wiceprezesów, członków zarządu NBP i osób zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu (komórki równorzędnej) i ich zastępców, a także osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy.

Więcej o: