Ministra Maląg z apelem ws. 500 plus. Od kwietnia wnioski także w papierowej formie

Każdy uprawniony do świadczenia 500 plus musi w tym roku złożyć wniosek. Ministra rodziny Marlena Maląg zaapelowała o składanie ich w formie elektronicznej.

500 plus zostało wprowadzone przez rząd PiS w 2016 roku. W tym roku, po dwóch latach przerwy, znów należy złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Wyjaśniamy, dlaczego jest to koniecznie oraz w jakim terminie najlepiej to zrobić. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

500 plus. Marlena Maląg apeluje do Polaków 

Obowiązek złożenia wniosku wiąże się ze zmianami dotyczącymi okresu, na jaki przyznawane jest 500 plus. Od tego roku jest ono ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Osoby, które złożą wniosek w tym roku, będą mieć zapewnione dodatkowe świadczenie do maja 2022 roku. W przyszłym roku również trzeba będzie złożyć podobny wniosek.

Termin składania wniosków rozpoczął się w lutym br., a od 1 kwietnia będzie możliwość złożenia go w tradycyjnej papierowej formie. – To naprawdę prosta i intuicyjna procedura - powiedziała ministra rodziny Marlena Maląg, apelując o składanie wniosków drogą elektroniczną.

Deficyt demograficzny w Polsce największy od II wojny światowejKoronawirusowy "baby doom". Nożyce demograficzne szerokie jak nigdy dotąd

Wnioski o 500 plus. O czym należy pamiętać?

Osoby uprawnione do skorzystania ze świadczenia powinny się spieszyć, gdyż - jak przypomina Marlena Maląg - tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 roku gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Zgodnie z nowymi przepisami wnioski składane w maju będą rozpatrywane przez urzędników do 31 lipca. Po ich rozpatrzeniu świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze za czerwiec i lipiec. W przypadku wniosków złożonych w czerwcu, urzędnicy mają czas na rozpatrzenie ich do 31 sierpnia. Wtedy rodzina otrzyma środki za czerwiec, lipiec i sierpień. 

500 plusChce, by pieniądze z 500 plus czasowo przekazywa na inny cel. Ministerstwo odpowiada

W przypadku złożenia wniosków w późniejszych miesiącach, czyli w lipcu lub sierpniu, wiązać się to będzie z tym, że 500 plus zostanie wypłacone od kolejnego miesiąca bez wyrównania. Wnioskujący w lipcu stracą więc 500 zł, a sierpniowi aż 1000 zł. 

Więcej o: