500 plus zostało wprowadzone przez rząd PiS w 2016 roku. W tym roku, po dwóch latach przerwy, znów należy złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Wyjaśniamy, dlaczego jest to koniecznie oraz w jakim terminie najlepiej to zrobić.
Obowiązek złożenia wniosku wiąże się ze zmianami dotyczącymi okresu, na jaki przyznawane jest 500 plus. Od tego roku jest ono ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Osoby, które złożą wniosek w tym roku, będą mieć zapewnione dodatkowe świadczenie do maja 2022 roku. W przyszłym roku również trzeba będzie złożyć podobny wniosek.
Termin składania wniosków rozpoczął się w lutym br., a od 1 kwietnia będzie możliwość złożenia go w tradycyjnej papierowej formie. – To naprawdę prosta i intuicyjna procedura - powiedziała ministra rodziny Marlena Maląg, apelując o składanie wniosków drogą elektroniczną.
Osoby uprawnione do skorzystania ze świadczenia powinny się spieszyć, gdyż - jak przypomina Marlena Maląg - tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 roku gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.
Zgodnie z nowymi przepisami wnioski składane w maju będą rozpatrywane przez urzędników do 31 lipca. Po ich rozpatrzeniu świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze za czerwiec i lipiec. W przypadku wniosków złożonych w czerwcu, urzędnicy mają czas na rozpatrzenie ich do 31 sierpnia. Wtedy rodzina otrzyma środki za czerwiec, lipiec i sierpień.
W przypadku złożenia wniosków w późniejszych miesiącach, czyli w lipcu lub sierpniu, wiązać się to będzie z tym, że 500 plus zostanie wypłacone od kolejnego miesiąca bez wyrównania. Wnioskujący w lipcu stracą więc 500 zł, a sierpniowi aż 1000 zł.