Rejestracja na szczepienia otwarta dla chętnych? Zamieszanie wokół zapisów dla 40-latków

Nad ranem w sieci pojawiła się informacja o tym, że możliwa jest rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób z młodszych roczników, bez chorób towarzyszących. System faktycznie pozwala na rejestrację online za pomocą Profilu Zaufanego. - Niektóre osoby, które wyraziły wcześniej chęć szczepienia, mogą się już rejestrować - usłyszeliśmy na infolinii. W przypadku naszego redakcyjnego kolegi termin szczepienia wyznaczono za kilka dni. Teraz jednak pojawiają się inne informacje - o pomyłce systemu.
Zobacz wideo Dlaczego kurs złotego jest rekordowo słaby?

Aktualizacja

Ok. godz. 10 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała wpis w mediach społecznościowych. 

"Na kilka godzin wstrzymujemy rejestrację tej grupy 40-59, po usunięciu usterki odblokujemy i do każdej osoby zadzwoni automat lub konsultant proponując termin w 2 poł. maja. Przepraszamy za to, w ciągu kilku godzin przywrócimy pełne funkcjonowanie systemu" - czytamy w komunikacie KPRM. Czy oznacza to, że osoby, które już dokonały rejestracji, nie będą mogły otrzymać szczepienia? 

Najprawdopodbniej oznacza to, że osoby, które zarejestrowały się na szczepienie na kwiecień, muszą spodziewać się kontaktu z infolinią. Tym osobom zaproponowane zostaną terminy na drugą połowę maja. Osoby w wieku od 40 do 59 lat, które zdążyły zarejestrować się na szczepienie w drugiej połowie maja, nie będą mieć zmienianego terminu podania szczepionki. 

***

Nad ranem do redakcji Gazeta.pl dotarła informacja, że rejestracja na szczepienie COVID-19 jest możliwa nie tylko dla osób ze wskazanych roczników, a dla młodszych. Już pierwsze próby potwierdzenia tej informacji znalazły potwierdzenie w mediach społecznościowych. 

Informacja okazała się prawdziwa. W internetowym koncie pacjenta na stronie pacjent.gov.pl widoczny jest przycisk "E-rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19". Po zalogowaniu się w systemie za pomocą Profilu Zaufanego w systemie pojawiły się od razu terminy szczepień w najbliższej okolicy.

Konto e-pacjentaKonto e-pacjenta pacjent.gov.pl

System umożliwił wybór - w przypadku naszego redakcyjnego kolegi najbliższy termin wskazano na wtorek 6 kwietnia. Po wybraniu daty system wygenerował SMS z potwierdzeniem. 

Szczepienie an COVID-19Szczepienie an COVID-19 redakcja

Rejestracja na dodatkowe terminy działa też przez infolinię 989 (226262989). Po podaniu numeru PESEL konsultant wyszukuje termin na szczepienie. 

Media donoszą, że w nocy uruchomiono rejestrację dla osób w wieku 40-60 lat - czyli młodszych, niż do tej pory. W marcu otwarto rejestrację dla osób od 60. roku życia. Na konferencji prasowej ministra zdrowia, które odbyła się 30 marca, poinformowano, że zmiana harmonogramu szczepień umożliwi rejestrację osób z rocznika 1962 od 12 kwietnia, a kolejnych roczników w kolejne dni - do 24 kwietnia - osoby urodzone w 1973 roku.

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19?

Rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 jest możliwa zarówno za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl jak i infolinii (tel. 989 lub 226262989). Rejestrować mogą się niektóre osoby w wieku 40-60 lat, które wyraziły chęć za pośrednictwem formularza szczepimysie.pacjent.gov.pl.

Po wejściu na stronę i potwierdzeniu tożsamości (np. przez Profil Zaufany) system wyszukuje terminy szczepień dostępne w okolicy adresu zameldowania. Umożliwia też ręczne znalezienie terminu w dowolnej miejscowości - miejscu zamieszkania czy aktualnego przebywania. Przy dacie szczepienia widoczna jest też informacja o rodzaju szczepionki. 

W przypadku korzystania z infolinii system pyta o PESEL. O jego podanie może prosić konsultant lub system automatyczny (wtedy numer wpisujemy za pomocą klawiatury). Potrzebny jest też kod pocztowy miejscowości, w której chcemy się szczepić. Jeśli na nasz numer PESEL wystawiono e-skierowanie konsultant wskaże możliwe daty szczepienia. 

Rejestracja na szczepienie nie jest możliwa w przypadku posiadania e-skierowania. Są one wystawiane przez lekarzy (na przykład w przypadku osób kwalifikujących się z uwagi na stan zdrowia), a także przez automatyczny system. 

Więcej o: