Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego dla zatrudnionych na umowie o pracę zależy od stażu pracy. Osobom, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat, przysługuje 20 dni urlopu, natomiast osobom ze stażem pracy dłuższym niż 10 lat - 26 dni. Aktualnie jednak trwają konsultacje, aby wydłużyć urlopy.
Jak podaje radiozet.pl, nad projektem zmian w Kodeksie Pracy debatuje Rada Dialogu Społecznego, w której znajdują się przedstawiciele rządu, pracodawców oraz związków zawodowych. Do tej pory przedstawiono trzy propozycje dotyczące wydłużenia urlopów.
Pierwsza z nich zakłada wprowadzenie 31 dni wolnych dla wszystkich pracowników bez względu na staż pracy. Na to nie do końca chcą się zgodzić pracodawcy, gdyż oznacza to dla nich znaczny wzrost kosztów pracy. Związkowcy zaproponowali, aby 31 dni urlopu przysługiwało jedynie pracownikom mającym 30 lat stażu pracy, co miałoby działać korzystnie na ich regenerację. Najlepiej przyjęty został jednak pomysł wprowadzenia 26 dni urlopu dla wszystkich pracowników, na czym skorzystaliby pracujący najkrócej.
Na razie nie wiadomo, czy któraś z propozycji wejdzie w życie ani kiedy. Po przeprowadzeniu konsultacji nowelizacja trafi do Sejmu, gdzie zapadnie ostateczna decyzja.
Dni wolne od pracy w 2021 roku wypadają następująco: