Polskie biuro podróży buduje własne hotele w Grecji. PFR dołoży miliony. "To bardzo pozytywna wiadomość"

- To dobry moment na inwestycje w hotelarstwie i turystyce, bo aktywa wyceniane są taniej niż przed pandemią - tak Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours, skomentował zawarcie umowy z PFR. Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje 9 mln euro w grecką spółkę kontrolowaną przez polskiego touroperatora, która buduje w tym kraju hotele.
Zobacz wideo Co z polską walutą? 'Studio Biznes' tłumaczy

Grecka spółka White Olive, należąca do polskiej firmy turystycznej Rainbow, podpisała umowę z Polskim Funduszem Rozwoju na dokapitalizowanie kwotą 9 mln euro. Fundusz Ekspansji Zagranicznej, działający z ramienia PFR, w zamian za tę kwotę obejmie 34 proc. udziałów spółki.

Polskie biuro podróży będzie budować hotele w Grecji. Ma umowę z PFR

Środki będą przeznaczone na budowę i remonty obiektów hotelowych w Grecji. Umowa, jak informuje Raibow Tours, zakłada możliwość zwiększenia inwestycji Funduszu Ekspansji Zagranicznej w spółkę do kwoty 12,5 mln euro.

- To dobry moment na inwestycje w hotelarstwie i turystyce, bo aktywa wyceniane są taniej niż przed pandemią. Warto tę okazję wykorzystać. Decyzja PFR o zaangażowaniu w White Olive pokazuje też, że rynek dobrze ocenia perspektywy naszego biznesu. To bardzo pozytywna wiadomość po niełatwym dla całej branży turystycznej roku - stwierdził Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours.

Obecnie do sieci hoteli White Olive należy pięć obiektów dysponujących łącznie 1480 łóżkami.

PFR chce rozwijać polskie firmy

Fundusz Ekspansji Zagranicznej (FEZ) oferuje polskim firmom współfinansowanie ich zagranicznych projektów inwestycyjnych poprzez pożyczki lub objęcie udziałów mniejszościowych z odkupem, na warunkach rynkowych - czytamy w komunikacie.

Fundusz może finansować przejęcie zagranicznej spółki, utworzenie nowej spółki lub dalszy rozwój już istniejącej zagranicznej spółki zależnej polskiej firmy. Fundusz może inwestować zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza nią, również w krajach rozwijających się i wysokiego ryzyka, w prawie wszystkich sektorach, nie tylko w spółki produkcyjne, ale też dystrybucyjne i usługowe.

Rok 2020 rokiem strat dla branży turystycznej

Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC) szacuje, że straty branży poniesione na skutek epidemii koronawirusa sięgnęły w 2020 roku 4,5 bln dolarów. dol. Skurczenie się zapotrzebowania na usługi było powodem likwidacji ponad 60 mln miejsc pracy. Organizacja podkreśla, że skala zapaści jest jedenastokrotnie większa, niż podczas globalnego kryzysu z roku 2009. 

Światowa Organizacja Turystyki alarmuje, że turyści już zaczynają traktować ten rok jako stracony, a do rezerwowania wakacji wiele osób wrócić może dopiero w roku 2022. Eksperci prognozują też, że powrót do poprzedniego poziomu działalności zajmie branży nawet cztery lata. 

Więcej o: