1 kwietnia rusza spis powszechny. Będzie trwał przez pół roku

1 kwietnia rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Będzie trwał pół roku. Zakończy się 30 września. Pierwotnie miał trwać do końca czerwca, ale w myśl nowelizacji ustawy o narodowym spisie powszechnym termin wydłużono o trzy miesiące.

Spis powszechny jest przeprowadzany raz na dekadę - ostatni miał miejsce w 2011 roku. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że jest to niezmiernie istotne badanie.

Dzięki temu uzyskujemy punkt odniesienia do wszelkich analiz na kolejne 10 lat

- podkreślił Rozkrut.

Zobacz wideo Dlaczego kurs złotego jest rekordowo słaby?

Jakie informacje będzie trzeba podać podczas spisu powszechnego?

Prezes GUS wyjaśnił, że wywiad będzie krótszy niż poprzednio.

Będzie weryfikował podstawowe informacje o osobach zamieszkujących dane gospodarstwo domowe, o pewnych charakterystykach tych osób, też tych dotyczących aktywności ekonomicznej

- uzupełnił prezes Urzędu. Pytania o wyznanie czy mniejszość narodową będą w spisie dobrowolne. -Zachęcamy do podania tych informacji - dodał Dominik Rozkrut.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zapewnił, że wszelkie informacje pozyskane od respondentów w spisie powszechnym są anonimizowane.

Chodzi tylko o uzyskanie precyzyjnych danych o populacji, a nie o poszczególnych osobach

- podkreślił.

Czy trzeba podać swoje dane w spisie powszechnym? Gdzie uzyskać informacje na temat spisu powszechnego?

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Za odmowę udziału można zapłacić do 5 tys. zł kary. Za podanie fałszywych informacji grozi do dwóch lat więzienia. 

W tym roku dane będzie można samemu wypełnić przez internet, pod adresem spis.gov.pl. Jeśli ktoś nie będzie w stanie tego zrobić może skorzystać z pomocy rachmistrza, bezpośrednio lub dzwoniąc na infolinię. W związku ze spisem GUS już w  połowie marca uruchomił infolinię 22 279 99 99.

Informacje o spisie można znaleźć także na stronie spis.gov.pl.

Więcej o: