Niektóre osoby w wieku co najmniej 40 lat od rana mogą rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Nagła zmiana w systemie 1 kwietnia przez część osób została uznana za błąd lub wręcz żart. W mediach społecznościowych szybko pojawiły się jednak wpisy osób, które rejestrację na szczepienie potwierdziły.
Dlaczego jednak zmiana została wprowadzona nagle? Zaledwie we wtorek resort zdrowia informował, że zmiana harmonogramu szczepień obejmie możliwość zgłaszania się na zabieg osób urodzonych w latach 1962-1973 (od 12 kwietnia). Nasze wątpliwości rozwiało Ministerstwo Zdrowia.
- W nocy uruchomiliśmy możliwość zapisywania na szczepienia dla roczników 40+ i 50+. To osoby, które wcześniej wypełniły formularze zgłoszeniowe na szczepienia. Mamy wolne terminarze i chcemy je wypełnić - wyjaśnił przedstawiciel resortu.
Decyzję tłumaczył też minister Michał Dworczyk na antenie RMF FM. - W ostatnich dwóch dniach ta rejestracja dla osób powyżej 60 roku życia zwolniła, dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić zapisy osób, które w styczniu zgłosiły gotowość do rejestracji. Zostały dziś w nocy wyznaczone skierowania dla osób od 40. do 60. roku życia - wyjaśnił odpowiedzialny za nadzór nad programem szczepień.
Rejestracja na szczepienie przeciwko COVID-19 jest możliwa zarówno za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl jak i infolinii (tel. 989 lub 226262989). Rejestrować mogą się niektóre osoby w wieku 40-60 lat, które wyraziły chęć za pośrednictwem formularza szczepimysie.pacjent.gov.pl.
Przykładowe terminy na szczepienia Pacjent.gov.pl
Po wejściu na stronę i potwierdzeniu tożsamości (np. przez Profil Zaufany) system wyszukuje terminy szczepień dostępne w okolicy adresu zameldowania. Umożliwia też ręczne znalezienie terminu w dowolnej miejscowości - miejscu zamieszczania czy aktualnego przebywania. Przy dacie szczepienia widoczna jest też informacja o rodzaju szczepionki.
W przypadku korzystania z infolinii system pyta o PESEL. O jego podanie może prosić konsultant lub system automatyczny (wtedy numer wpisujemy za pomocą klawiatury). Potrzebny jest też kod pocztowy miejscowości, w której chcemy się szczepić. Jeśli na nasz numer PESEL wystawiono e-skierowanie konsultant wskaże możliwe daty szczepienia.
Rejestracja na szczepienie nie jest możliwa w przypadku posiadania e-skierowania. Są one wystawiane przez lekarzy (na przykład w przypadku osób kwalifikujących się z uwagi na stan zdrowia) a także przez automatyczny system.