Opłaty za śmieci. Ministerstwo Klimatu ma nową propozycję ws. maksymalnych stawek

- Dostrzegamy zjawisko nieuzasadnionego wzrostu opłat dla mieszkańców za gospodarowanie odpadami - ogłosił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Rząd proponuje wprowadzenie maksymalnych stawek za wywóz śmieci w przypadku naliczania opłat w zależności od zużycia wody.
Zobacz wideo 25 lat więzienia za zbrodnie środowiskowe? "To da efekt mrożący"

Nowa propozycja dotycząca metody ustalania wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów w zależności od zużycia wody została przedstawiona 1 kwietnia.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska: Podejmujemy działania, które mają podnieść jakość życia mieszkańców

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział, że kilka tygodni temu zlecił wiceministrowi Ozdobie i jego zespołowi przygotowanie propozycji rozwiązań, które ochronią polskie rodziny przed wysokimi kosztami opłat. - Dostrzegamy zjawisko nieuzasadnionego wzrostu opłat dla mieszkańców za gospodarowanie odpadami - zaznaczył.

Z kolei wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba dodał, że w związku ze zgłaszanymi przez mieszkańców zastrzeżeniami, dotyczącymi stosowania przez samorządy ustalania wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przy użyciu metody "od ilości zużytej wody", Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało rozwiązanie ograniczające naliczanie nieproporcjonalnie dużych stawek opłat dla mieszkańców.

- Podejmujemy działania, które mają podnieść jakość życia mieszkańców naszego kraju. Dlatego proponujemy rozwiązania, które uchronią miliony polskich rodzin, szczególnie wielodzietnych, przed nadmiernym wzrostem cen za odpady - powiedział wiceminister Ozdoba. - Przyjęliśmy rozwiązanie, które ustali maksymalną wysokość stawki opłaty. Obecnie nie ma górnej granicy dla tej metody - dodał.

Nowa propozycja zakłada wprowadzenie trzech maksymalnych stawek

Według dotychczas obowiązującej metody naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów, przy średnim zużyciu wody 3 m sześc. na osobę na miesiąc i maksymalnej wysokości stawki opłaty dla metody "od wody" 12,73 zł za m sześc., pięcioosobowa rodzina musi zapłacić miesięcznie ok. 190 zł.

Tymczasem nowa propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska wprowadza przedziały powiązane ze średnim, miesięcznym zużyciem wody na 1 osobę. Jeśli:

  • średnie miesięczne zużycie wody jest mniejsze niż 3 m sześc. - ok. 40 zł;
  • średnie miesięczne zużycie wody wynosi od 3 m sześc. do 12 m sześc. - ok. 91 zł;
  • średnie miesięczne zużycie wody wynosi powyżej 12 m sześc. - ok. 120 zł.

W Warszawie obowiązują nowe stawki za wywóz odpadów

Sposób naliczania opłat za wywóz śmieci w zależności od ilości zużytej wody, obowiązuje w wielu miastach i gminach, które argumentują, że lepiej odzwierciedla on to, ile osób rzeczywiście mieszka w danym regionie i generuje odpady komunalne. - To najbardziej sprawiedliwy system poboru opłat za wywóz śmieci - tłumaczył wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

W stolicy ten sposób ustalania wysokości opłat za śmieci wszedł w życie 1 kwietnia. Za każdy metr sześcienny wody zużytej wody warszawiacy będą teraz płacić 12,73 zł. Dla rodzin wieloosobowych to niekorzystna zmiana. Dla osób mieszkających samotnie może okazać się pozytywna - w zeszłym roku Warszawa zmieniła już sposób naliczania opłat z 10 zł na osobę na 65 zł od mieszkania. Według danych GUS, przeciętny mieszkaniec Warszawy zużywa średnio 3,75 m sześc. wody miesięcznie. 

Więcej o: