Rekord na Wall Street. S&P 500 pierwszy raz w historii powyżej 4000 punktów

Amerykańska giełda rozpoczęła nowy miesiąc i kwartał z przytupem. Główny indek z Wall Street, zbierający 500 największych spółek, zakończył notowania powyżej poziomu 4000 punktów. To się jak dotąd nie zdarzyło.
Zobacz wideo Dlaczego kurs złotego jest rekordowo słaby?

S&P 500 zakończył sesję z 1 kwietnia 2021 roku na poziomie 4,020.07, zyskując 1,19 proc. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,53 proc. do 33,155.85 pkt, a technologiczny Nasdaq o 1,76 proc. do 13,480.28. 

Stany Zjednoczone. Rekordowy dzień na Wall Street 

To między innymi właśnie spółki technologiczne pomogły w wywindowaniu rekordu głównego nowojorskiego indeksu. Microsoft, Amazon i Alphabet (właściciel Google) zyskały po przynajmniej 1 proc. Wzrosty napędzała też nadzieja związana z ożywieniem gospodarczym po wywołanym pandemią koronawirusa kryzysie. Jak wylicza Reuters, od początku tego roku S&P 500 zyskuje 7 proc., a od dołka z marca ubiegłego roku 80 proc. 

Wśród sygnałów tego odbicia znalazły się na przykład czwartkowe dane dotyczące aktywności w przemyśle. Obrazujący ją indeks ISM wzrósł w marcu do najwyższego poziomu od 37 lat. Zatrudnienie w przemyśle było zaś najwyższe od ponad trzech lat. Produkcja stanowi blisko 12 proc. gospodarki Stanów Zjednoczonych. 

Joe Biden ogłasza nowy plan dla gospodarki

Pomagają też zapewne zapowiedzi prezydenta dotyczące kolejnego planu stymulującego gospodarkę. Joe Biden w środę wieczorem ogłosił szczegóły pakietu, który już wcześniej był zapowiadany. Skupia się on na infrastrukturze. W ciągu ośmiu lat USA mają wydać 2 biliony dolarów m.in. na projekty dotyczące infrastruktury drogowej (ponad 620 mld dolarów), elektrycznej i dostępu do wody pitnej (300 mld dolarów) oraz szkolną i mieszkaniową (300 mld dolarów). Dużo środków (400 mld dolarów) ma też trafić na poprawę ochrony zdrowia osób starszych i niepełnosprawnych. Jak wyjaśniają ekonomiści mBanku, 2 biliony dolarów to łącznie około 10 proc. rocznego PKB USA, czyli około 1 proc. rocznie. 

Więcej o: