Kursy walut. 13 kwietnia sądnym dniem dla złotego i frankowiczów? "Niepewność i pokusa spekulacyjna"

Wahania kursu złotego były jednym z najważniejszych tematów gospodarczych mijającego tygodnia. W notowania do euro polska waluta w poniedziałek spadła do najniższego poziomu od 12 lat, by na koniec tygodnia nieznacznie się umocnić. Według Konrada Białasa, głównego ekonomisty DM TMS Brokers na tak dużą zmienność może mieć wpływ między innymi niepewność związana z nadchodzącym orzeczeniem Sądu Najwyższego ws. kredytów frankowych. Posłuchaj fragmentu rozmowy.
Zobacz wideo Dlaczego kurs złotego jest rekordowo słaby?

- W tle toczy się cały czas niepewność związana z wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. I tak naprawę bardziej to niepewność tego, jak w całym tym procesie będzie chciał uczestniczyć Narodowy Bank Polski. Czy umożliwi, aby ewentualne negatywne skutki wyroku nie wpłynęły destabilizująco na rynek walutowy. Z uwagi na to, że inwestorzy nie mają w tym momencie gwarancji, czy NBP będzie chciał jakoś ograniczyć to ryzyko, aby ta podaż złotego i popyt na franki dla domknięcia pozycji walutowych banków doprowadził do gwałtownego osłabienia polskiej waluty. Gdy tej gwarancji nie ma, automatycznie rodzi się taka pokusa spekulacyjna, aby tego złotego sprzedawać i liczyć na to, że ten kurs euro/złoty, dolar/złoty, czy frank/złoty skoczy jeszcze bardziej w górę, im bliżej będziemy decyzji Sądu Najwyższego w połowie kwietnia - mówił Konrad Białas w środowym "Studiu Biznes".

13 kwietnia może okazać się sądnym dniem dla banków i frankowiczów. Wówczas ma odbyć się posiedzenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ws. sześciu pytań dotyczących m.in. kwestii przewalutowania kredytu. Rozpatrzenie tego wniosku może po raz pierwszy od początku zamieszania wokół kredytów walutowych w kompleksowy sposób "rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje". Przede wszystkim chodzi o kluczowe fakty, jakie zostały ujawnione w dotychczasowych wyrokach sądowych. Rozprawa już raz została przełożona, bo pierwotny termin wyznaczono na koniec marca.

Czytaj też: Świat pisze o polskiej walucie. Złoty najsłabszy od 12 lat. "Coś wisi w powietrzu"

Kursy walut. Notowania eur/plnKursy walut. Notowania eur/pln źródło:stooq.pl

Więcej o: