TVN24 bez koncesji? KRRiT wciąż rozpatruje wniosek właściciela stacji

Koncesja TVN24 obowiązuje do 26 września 2021 r. Jeżeli do tego czasu KRRiT nie wyda decyzji w sprawie przedłużenia uprawnień, może to oznaczać duże problemy dla nadawcy.

Przed kilkoma dniami Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała dziennikarzy portalu wirtualnemedia.pl, że stacja TVN uzupełniła złożony przed rokiem wniosek o przedłużenie koncesji. Jak podano, obecnie "dokumenty mają być analizowane" przez Radę.

KRRiT nadal nie przedłużyła koncesji TVN-owi

Jak przypomina w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Wojciech Szymczak, radca prawny w Kancelarii Prawnej Media Ustawa o radiofonii i telewizji nie określa terminu rozpoznania wniosku o udzielenie koncesji.

Zobacz wideo Krzysztof Luft: KRRiT powinna zareagować ws. TVP, ale wyłamano jej zęby

- Warto przy tym zauważyć, że w przypadku wniosku o udzielenie koncesji na kolejny okres (a taki wniosek złożyła TVN S.A. ws. TVN24), ustawa przewiduje obowiązek złożenia takiego wniosku nie później niż 12 miesięcy przed wygaśnięciem posiadanej koncesji. Ustawodawca założył więc, że na rozpoznanie takiego wniosku KRRiT powinno wystarczyć 12 miesięcy. Ponad roczne oczekiwanie przez TVN na przedłużenie koncesji może być zatem zastanawiające. Szczególnie że odmowa udzielenia koncesji na kolejny okres możliwa jest wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, a zatem i zakres badania wniosku przez KRRiT jest ograniczony. Poprzednio - w 2011 roku - KRRiT udzieliła koncesji na TVN24 na kolejny okres już po 4 miesiącach od złożenia wniosku - wyjaśniał Szymczak.

Premier Morawiecki "Sami mówicie: Budapeszt się zbliża". András Földes, węgierski dziennikarz, o przyszłości mediów w Polsce

Prawnik podkreślał, że jeżeli do 26 września 2021 roku nie zostanie udzielona koncesja na nadawanie TVN 24 na kolejny okres, może to oznaczać duże problemy dla nadawcy.

Czy TVN może starać się o koncesję zagranicą?

W ocenie Wojciecha Szymczaka koncesje uzyskane w innych państwach członkowskich UE są uznawane na terytorium całej UE, o tyle TVN S.A. raczej nie może starać się o taką zagraniczną koncesję.

- Zgodnie z dyrektywą audiowizualną, tylko jedno państwo członkowskie posiada jurysdykcję względem danego nadawcy. Skoro zatem obecnie jest to Polska, to bez zmiany przez nadawcę państwa siedziby oraz miejsca podejmowania decyzji redakcyjnych, najprawdopodobniej w grę będzie wchodzić wyłącznie polska koncesja. Oczywiście możliwy jest też taki scenariusz, że program TVN 24 zacznie być nadawany przez innego nadawcę - spółkę z siedzibą w innym państwie członkowskim, jednakże wówczas także za granicą musiałyby być podejmowane decyzje redakcyjne - tłumaczył radca prawny.

Szymczak podkreślał również, że jeżeli KRRiT nie wyda do września żadnej decyzji lub odmowną, pomimo braku przesłanek do odmowy udzielenia koncesji na kolejny okres, nie można wykluczyć odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa względem TVN. 

ATM Rozrywka bez koncesji

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, w tym roku jedna stacja już koncesję na nadawanie straciła. Mowa o emitującym filmy i seriale kanale ATM Rozrywka. KRRiT nie przedłuży wygasającej 24 lutego br. koncesji. Powodem było niedostarczenie wniosku koncesyjnego w odpowiednim terminie (należy go złożyć na 12 miesięcy przed wygaśnięciem koncesji).

Jarosław Kaczyński i Viktor Orban nazwani 'nowymi komunistami' przez 'Politico' Gowin utrąci podatek od reklam? PiS ma w rękach "atomową broń". Orban z niej skorzystał

ATM Grupa twierdzi, że taki wniosek złożyła. Później spółka złożyła kolejny wniosek. 30 października ub. roku KRRiT odmówiła jednak wszczęcia postępowania, a pod koniec grudnia ub. r. odmówiła wnioskującemu "odtworzenia zaginionych w części akt sprawy i przeprowadzenia dowodów".

"Sprawa została uznana za zamkniętą" - stwierdziła w listopadzie ub. r. rzeczniczka KRRiT, Teresa Brykczyńska w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl, potwierdzając, że KRRiT planuje rozpisać konkurs na miejsce na multipleksie MUX-1, na którym do tej pory obecny był kanał ATM Rozrywka.

Proceduralne problemy, z którymi zmaga się ATM Grupa, mogą wywołać niepokój wśród praktycznie wszystkich prywatnych stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych działających na polskim rynku. Wielu z nich czeka bowiem obecnie na decyzję KRRiT w sprawie przedłużenie ich koncesji.

Więcej o: