Kapitan Marwa Elselehdar oskarżana o blokadę Kanału Sueskiego. "Byłam w szoku"

Marwa Elselehdar, pierwsza Egipcjanka z uprawnieniami kapitana była oskarżana o zablokowanie Kanału Sueskiego kontenerowcem Ever Given. - Czułam, że mogę być celem, być może dlatego, że odnoszę sukcesy, będąc kobietą, lub dlatego, że jestem Egipcjanką - skomentowała.
Zobacz wideo Aktywiści zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku

Masywny kontenerowiec Ever Given, który pływa pod panamską banderą i jest własnością japońskiej firmy Shoei Kisen, 23 marca zablokował Kanał Sueski. Incydent wywołał międzynarodowy kryzys w żegludze. Ponad 420 statków oczekiwało na odblokowanie kluczowego szlaku żeglugowego. Każdy dzień blokady Kanału Sueskiego przynosił Egiptowi 15 mln dolarów straty.

Marwa Elselehdar: Mogłam być celem, bo odnoszę sukcesy jako kobieta

W rozmowie z BBC Marwa Elselehdar pierwsza Egipcjanka z uprawnieniami kapitana przyznała, że pewnego dnia w mediach społecznościowych pod jej adresem zaczęły padać oskarżenia o zablokowanie Kanału Sueskiego. To nic, że w czasie blokady 29-latka służyła jako pierwsza oficer na statku Aida IV w Aleksandrii położonej setki kilometrów od Kanału Sueskiego. - Byłam w szoku - powiedziała.

BBC wskazuje, że plotki dotyczące udziału Elselehdar w blokadzie Kanału Sueskiego były reakcją na zrzuty ekranu z rzekomymi nagłówkami wiadomości pochodzącymi z portalu Arab News. Spreparowane materiały zostały rozpowszechnione w mediach społecznościowych. Na Twitterze powstało również kilka fałszywych kont wykorzystujących nazwisko 29-latki, które udostępniały nieprawdziwą informację.

Czułam, że mogę być celem, być może dlatego, że odnoszę sukcesy, będąc kobietą, lub dlatego, że jestem Egipcjanką. Ale nie jestem pewna

- powiedziała dla BBC Marwa Elselehdar.

Społeczeństwo Egiptu nie akceptuje kobiet pracujących na morzu

Pierwsza Egipcjanka z uprawnieniami kapitana przyznała również, że podczas studiów na każdym kroku zmagała się z seksizmem. - Na pokładzie wszyscy byli starszymi mężczyznami o różnej mentalności, więc trudno było znaleźć ludzi o podobnych poglądach, z którymi można by się porozumieć. Trudno było mi przejść przez to samej i być w stanie to przezwyciężyć bez wpływu na zdrowie psychiczne - powiedziała 29-latka.

Ludzie w naszym społeczeństwie nadal nie akceptują idei dziewcząt pracujących na morzu, z dala od swoich rodzin przez długi czas. Ale kiedy robisz to, co kochasz, nie musisz szukać aprobaty wszystkich

- dodała.

 

Blokada Kanału Sueskiego. Przyczyną nieodpowiedni manewr kapitana

Kanał Sueski został zablokowany 23 marca przez kontenerowiec Ever Given, który osiadł na mieliźnie. Operacja uwolnienia statku trwała prawie tydzień. Władze zarządzające kanałem powiadomiły, że przyczyną tego zdarzenia był nieodpowiedni manewr kapitana, który zbiegł się w czasie z burzą piaskową i silnym wiatrem.

Blokada Kanału Sueskiego mogła być wynikiem błędu popełnionego przez kapitana kontenerowca. Pełny raport w sprawie tego zdarzenia będzie gotowy wkrótce.

Więcej o: