Polski biznesmen debiutuje na liście najbogatszych ludzi świata. Razem z Kardashianką

Forbes opublikował listę najbogatszych ludzi świata. Na liście zadebiutowała jedna z Kardashianek oraz jeden ze świeżo upieczonych polskich miliarderów. Nie brakuje też innych znanych Polaków. Na liście najbogatszych są jednak nisko.

Forbes opublikował, jak co roku, listę najbogatszych ludzi świata. Na szczycie rankingu pojawiły się znane od lata nazwiska, ale wśród miliarderów pojawiły się i nowe twarze. Wśród nich jedna z najpopularniejszych celeberytek i znany polski przedsiębiorca. 

Zobacz wideo Prof. Zbigniew Girzyński gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (7.04)

Zygmunt Solorz-Żak i Rafał Brzoska kupują 20 proc. akcji eObuwieSolorz-Żak i Brzoska kupują 20 proc. akcji eObuwie

Bezos, Musk, Gates, ale też Brzoska i Kardashianka

Najbogatszym mieszkańcem planety jest Jeff Bezos. Założyciel i szef Amazona ma na koncie majątek wart 177 mld dol. Na drugim miejscu znalazł się Elon Musk, który stoi m.in. za Teslą i SpaceX. Jego aktywa wyceniane są na 151 mld dol. Bernard Arnault, kontrolujący spółkę LVMH, która w portfolio ma marki luksusowe, takie jak Louis Vuitton, Dior, Kenzo czy Dom Pérignon. Jego majątek wart jest 150 mld dol. Tuż za podium znalazł się Bill Gates (124 mld dol.), a na dalszych pozycjach Mark Zuckerberg (97 mld dol.), Warren Buffett (96 mld dol.), czy Sergey Brin, współzałożyciel Google (89 mld dol.).

Na liście Forbesa pojawiło się też sporo, bo 660 debiutów. W tym gronie znalazła się m.in. Kim Kardashian-West. Kardashianka majątek zawdzięcza sukcesowi firmy KW Beauty i Skims. 

Debiutantem w rankingu jest też Rafał Brzoska. Założyciel InPostu, do którego należą Paczkomaty, zaliczył drugi debiut w roku. W styczniu pojawił się bowiem na liście najbogatszych Polaków. Jego majątek szacowany jest na 5,7 mld zł. To najlepszy dowód na to, że pandemia COVID-19 niektórym pomaga w ekspansji. Spółka, która przed kilkoma tygodniami trafiła na giełdę w Amsterdamie, wyceniana jest na 7-8 mld zł. Tak duże pieniądze nie wystarczyły jednak, by Brzoska znalazł się wysoko na liście najbogatszych ludzi - w ogólnoświatowym rankingu zajmuje bowiem pozycję nr 2263. 

Inni polscy bogacze na liście Forbesa

Również inni polscy biznesmeni pojawiają się w rankingu, najwyżej w siódmej setce bogaczy. Michał Sołowow (właściciel m.in. spółek Cersanit, Barlinek i Komfort), z majątkiem wycenianym na 4 mld dolarów zajmuje miejsce 727, Jerzy Starak (właściciel m.in. Polpharmy) - 3,6 mld dol. i miejsce 832, Tomasz Biernacki (współwłaściciel sieci Dino Polska) - 3,2 mld dol. i miejsce 856. Zygmunt Solorz-Żak (właściciel Polsatu) znalazł się na pozycji 956 z majątkiem 3,2 mld dol. Dominika Kulczyk (Polenergia), z majątkiem o wartości 2,1 mld dol. uplasowała się na pozycji 1517. Za Rafałem Brzoską znalezł się z kolei Zbigniew Juroszek (grupa Atal), który wraz z rodziną zgromadził 1,3 mld zł.