Wyższe mandaty dla właścicieli psów. Za jakie przewinienia zapłacimy więcej?

Nawet do 500 zł kary za spacer z psem bez kagańca, do 250 zł za brak stosowania się nakazów sanitarnych - takie kary czekają na nas od 10 kwietnia. W życie wchodzą nowe przepisy dotyczące wysokości mandatów za niektóre wykroczenia. Szczególną uwagę będą musieli zwracać właściciele czworonogów - inaczej spokojny spacer z psem może ich srogo kosztować.

Od soboty 10 kwietnia wchodzi w życie nowe rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021 r. Czeka nas zaostrzenie kar za różne wykroczenia

Zobacz wideo Cztery praktyczne wskazówki dla właścicieli zwierząt

Wyższa grzywna dla właścicieli psów. Za co możemy dostać mandat?

Nowe stawki mandatów uderzą po kieszeniach zwłaszcza właścicieli zwierząt. Kary są związane z zaostrzeniem przepisów za znęcanie się nad zwierzętami. Grzywna w wysokości 250 zł będzie grozić osobom, które nie zachowają zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. 

Mandat w wysokości 250 złotych będzie dotyczyć właścicieli czworonogów, którzy nie zabezpieczą odpowiednio swojej posesji, co będzie skutkować, np. samoistnym wychodzeniem psów z terenu.

Nawet do 500 zł grzywny przyjdzie zapłacić właścicielom, którzy zapomną kagańca wybierając się na spacer z psem rasy uznawanej za niebezpieczną. Szczególną uwagę muszą zwrócić więc posiadacze psów takich ras jak: amerykański pitbull terrier, dog z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanarysjki, tosa, rottweiler, akbash dog, anatolian, moskiewski stróżujący czy owczarek kaukaski. Rozporządzenie dotyczy też psów, które mają "agresywne usposobienie". 

Nowe kary grzywny dla przewoźników i właścicieli nieruchomości

Obowiązujące od 10 kwietnia rozporządzenie zawiera także katalog obostrzeń wobec przewoźników, w tym taksówkarzy, kierowców autobusów i motorniczych. Za nieutrzymanie środka transportu we właściwym stanie sanitarnym lub za nieodpowiednie warunki higieniczne będzie grozić kara grzywny w wysokości od 100 do 250 zł.

Obowiązkowe jest także umieszczenie informacji o zakazie palenia na terenie posesji lub środku transportu. Brak informacji skutkuje grzywną w wysokości 150 zł. 

Nowe przepisy dotyczą również właścicieli nieruchomości. Za brak stosowania się do nakazów sanitarnych, co może przyczyniać się do szerzenia chorób zakaźnych, w tym COVID-19, grozić będzie mandat w wysokości nawet 250 zł.

Więcej o: