Linie Qatar Airways zorganizowały "lot donikąd". Tylko dla zaszczepionych podróżników

Katarskie linie lotnicze zorganizowały przedsięwzięcie mające udowodnić bezpieczeństwo podróżowania samolotem w dobie szczepień. "Lot donikąd" zajął trzy godziny.
Zobacz wideo Na Okęciu wylądował samolot z zakupionym w Chinach wyposażeniem ochronnym dla służb medycznych

Jak informuje Qatar Airways, lot QR6421 wystartował z lotniska w Doha we wtorek 6 kwietnia o godzinie 11, a wylądował w tym samym miejscu trzy godziny później. Na pokładzie znajdowały się wyłącznie osoby zaszczepione - zarówno załoga samolotu, jak i pasażerowie. 

Zdaniem dyrektora generalnego grupy Qatar Airways, Akbara Al Bakera, lot ten daje nadzieję na ożywienie ruchu lotniczego. "Ponieważ lotnictwo jest kluczowym czynnikiem ekonomicznym zarówno w skali globalnej, jak w Katarze, jesteśmy wdzięczni za wsparcie, jakie otrzymaliśmy od naszego rządu zwłaszcza w procesie zaszczepienia naszego personelu (...). Dzisiejszy lot pokazuje, że kolejny etap ożywienia w podróżach międzynarodowych nie jest odległym marzeniem. Jesteśmy dumni, że pozostajemy liderem w branży, wykonując pierwszy lot z w pełni zaszczepioną załogą i pasażerami, dając nadzieję na przyszłość międzynarodowego lotnictwa" - przekazał Akbar.

Przewoźnik podkreśla także, że od początku wybuchu epidemii koronawirusa, angażuje się w walkę z pandemią. "Qatar Airways pomogły w transporcie ponad 500 000 ton materiałów medycznych i dostarczyły blisko 20 000 000 dawek szczepionek COVID-19 do ponad 20 krajów" - możemy przeczytać w komunikacie.

Qatar Airways zorganizowało "lot donikąd", by udowodnić bezpieczeństwo. Branża lotnicza walczy

Pandemia koronawirusa jest dużym ciosem dla branży lotniczej. Na przykład w pierwszym kwartale 2020 roku ruch lotniczy na lotnisku Johna F. Kennedy'ego spadł o 15 proc. względem 2019 roku. W drugim kwartale natomiast aż o 90 proc.

Ursula von der Leyen KE grozi kolejnymi ograniczeniami w eksporcie szczepionek poza UE

W październiku 2020 roku Business Insider informował, że w ciągu dziesięciu miesięcy upadło ponad 40 linii lotniczych na całym świecie. Nic więc dziwnego, że przewoźnicy decydują się wdrażać nowe rozwiązania. Jak pisaliśmy niedawno, coraz większą popularność zyskują tak zwane loty szczepionkowe. Dwa tygodnie temu Onet informował natomiast, że indyjska tania linia lotnicza wprowadziła możliwość wykonywania testów PCR wśród swoich pasażerów za jedyne 299 rupii, czyli około 15 zł. 

Jacek Sasin o kontrolowanej upadłości LOT-u: Scenariusz możliwy Jacek Sasin o kontrolowanej upadłości LOT-u: Scenariusz możliwy

Więcej o: