Prezydent rozmawiał z niepodłączonego telefonu? Powiększyliśmy zdjęcie. I wszystko jasne

Po opublikowaniu zdjęcia przez Kancelarię Prezydenta w sieci rozgorzała dyskusja dotycząca tego, w jaki sposób głowa państwa rozmawiała z królem Jordanii. Wątpliwości może rozwiać powiększenie zdjęcia.

W mediach społecznościowych krąży zdjęcie, na którym prezydent Andrzej Duda rozmawia z królem Jordanii. Oficjalna fotografia, opublikowana przez kancelarię prezydenta, przykuła uwagę internautów. Wielu twierdzi, że aparat nie jest podłączony, czego dowodzić ma widoczne w aparacie gniazdko telefoniczne, do którego nie biegnie żaden przewód. 

Zaufanie do rządówPolacy nie ufają rządowi. Jeden z najgorszych wyników na świecie

Rzecznik prezydenta wyjaśnia. "Telefon może być także podłączony do linii z boku"

Fotografia stała się też przedmiotem innych komentarzy. Dlaczego prezydent ma maseczkę, skoro rozmawia przez telefon - pytali niektórzy internauci. Do wszystkich zarzutów odniósł się Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Andrzeja Dudy. 

"Po pierwsze tego typu rozmowy przeprowadza się wspólnie ze współpracownikami przebywającymi w tym samym pomieszczeniu. Stąd maseczka. Co do drugiego "newsa", to może trudno to sobie wyobrazić, ale ten telefon może być także podłączony do linii z boku aparatu" - stwierdził w swoim komentarzu. 

Zobacz wideo "Tusk mnie nie lubi". Rosyjscy youtuberzy wkręcili Andrzeja Dudę

Powiększyliśmy zdjęcie. Wszystko widać jak na dłoni

Prezydenckiemu urzędnikowi, a także zwolennikom teorii o niepodłączonym aparacie, umknął jeden szczegół. Przewód łączący telefon z centralą jest bowiem na fotografii widoczny. Ze względu na jego szary kolor i brak ostrości trudno go jednak zauważyć.

Powiększone zdjęciePowiększone zdjęcie Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Szary kabel użyty do podłączenia aparatu może świadczyć o tym, że telefon został podłączony nie tradycyjnym kablem telefonicznym, a przez obecne w niektórych aparatach gniazdo LAN. Możliwe, że urządzenie, z którego korzysta prezydent wykorzystuje inną technologię np. VOIP, lub telefonię komórkową. 

Ile zarabiał Jacek Kurski jako doradca zarządu? TVP nie chce tego ujawnićIle zarabiał Jacek Kurski jako doradca? TVP milczy. "Idziemy do sądu"

Więcej o: