Minister finansów: Kwota wolna od podatku nie wzrośnie do 30 tysięcy złotych

Medialne doniesienia mówiły o tym, że PiS w swojej strategii Nowy Ład podniesie kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Minister finansów, Tadeusz Kościński, powiedział jednak, że to mało prawdopodobne i raczej powinniśmy się spodziewać wzrostu do poziomu maksymalnie 20 tys. zł.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński prognozuje, że kwota wolna od podatku wzrośnie do poziomu 15-20 tysięcy złotych. Szef resortu finansów powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że omawiany w mediach wariant, zakładający wzrost kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych, był jedną z przedstawionych premierowi propozycji.

Kwota wolna od podatku raczej nie urośnie do 30 tysięcy złotych, bo "budżet nie jest z gumy". Zdziwiłbym się, gdyby była na takim poziomie. To jest, jeden z wariantów, jakie przygotowaliśmy. Ale nie stawiałbym najwięcej pieniędzy na taki wariant, raczej - na niższy poziom, na 15-20 tysięcy złotych

- mówił Kościński. 

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Kwota wolna od podatku może wzrosnąć w przyszłości

Minister Kościński wskazał, że dalsze podwyższanie kwoty wolnej będzie możliwe za rok, dwa.

(...) dopiero za rok, dwa lata, kiedy wyjdziemy z pandemii, wtedy możemy mieć większe ambicje

- tłumaczył minister finansów. 

Z kolei w programie "Money. To się liczy", Tadeusz Kościński poinformował, że szykują się podwyżki progów podatkowych, choć będą raczej niewielkie. 

Obecnie w Polsce mniej zarabiający procentowo płacą więcej podatków niż bogatsi

- mówił szef resortu finansów. W Polsce mamy dwa progi podatkowe, 17 i 32 proc. W wyższy wpadają osoby zarabiające powyżej 85 528 zł rocznie. 32 proc. podatku podatnicy płacą jednak tylko od kwoty powyżej progu 

Nowy Ład Prawa i Sprawiedliwości

Informacja o wysokości kwoty wolnej od podatku ma być zawarta w przygotowanym przez rząd programie o nazwie Nowy Ład. To strategia odbudowy państwa po kryzysie gospodarczym wywołanym przez pandemię. Jak mówił Tadeusz Kościński, mając na myśli sprawiedliwość podatkową, Nowy Ład jest resetem. Prezentacja programu została jednak w połowie marca przełożona z powodu wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Choć obecnie wspomina się o terminie kwietniowym, to nie ma jeszcze żądnej oficjalnej daty. 

Więcej o: