Minister finansów: Kwota wolna od podatku nie wzrośnie do 30 tysięcy złotych

Medialne doniesienia mówiły o tym, że PiS w swojej strategii Nowy Ład podniesie kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Minister finansów, Tadeusz Kościński, powiedział jednak, że to mało prawdopodobne i raczej powinniśmy się spodziewać wzrostu do poziomu maksymalnie 20 tys. zł.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński prognozuje, że kwota wolna od podatku wzrośnie do poziomu 15-20 tysięcy złotych. Szef resortu finansów powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że omawiany w mediach wariant, zakładający wzrost kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych, był jedną z przedstawionych premierowi propozycji.

Kwota wolna od podatku raczej nie urośnie do 30 tysięcy złotych, bo "budżet nie jest z gumy". Zdziwiłbym się, gdyby była na takim poziomie. To jest, jeden z wariantów, jakie przygotowaliśmy. Ale nie stawiałbym najwięcej pieniędzy na taki wariant, raczej - na niższy poziom, na 15-20 tysięcy złotych

- mówił Kościński. 

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Kwota wolna od podatku może wzrosnąć w przyszłości

Minister Kościński wskazał, że dalsze podwyższanie kwoty wolnej będzie możliwe za rok, dwa.

(...) dopiero za rok, dwa lata, kiedy wyjdziemy z pandemii, wtedy możemy mieć większe ambicje

- tłumaczył minister finansów. 

Nowy Ład. Rząd ma myśleć na podniesieniem składki zdrowotnej. Jak to wpłynie na pensje pracowników? Nowy Ład. Rząd podniesie składkę zdrowotną. Jak to wpłynie na pensje?

Z kolei w programie "Money. To się liczy", Tadeusz Kościński poinformował, że szykują się podwyżki progów podatkowych, choć będą raczej niewielkie. 

Obecnie w Polsce mniej zarabiający procentowo płacą więcej podatków niż bogatsi

- mówił szef resortu finansów. W Polsce mamy dwa progi podatkowe, 17 i 32 proc. W wyższy wpadają osoby zarabiające powyżej 85 528 zł rocznie. 32 proc. podatku podatnicy płacą jednak tylko od kwoty powyżej progu 

Pieniądze NBP. Zdj. ilustracyjne Czym jest kwota wolna od podatku? PiS chce ją podnieść do 30 tys. złotych

Nowy Ład Prawa i Sprawiedliwości

Informacja o wysokości kwoty wolnej od podatku ma być zawarta w przygotowanym przez rząd programie o nazwie Nowy Ład. To strategia odbudowy państwa po kryzysie gospodarczym wywołanym przez pandemię. Jak mówił Tadeusz Kościński, mając na myśli sprawiedliwość podatkową, Nowy Ład jest resetem. Prezentacja programu została jednak w połowie marca przełożona z powodu wzrostu liczby zachorowań na COVID-19. Choć obecnie wspomina się o terminie kwietniowym, to nie ma jeszcze żądnej oficjalnej daty. 

Więcej o: