Niemal co trzecie zwolnienie lekarskie w 2020 roku było nieuzasadnione. Teleporady ułatwiają L4

32 proc. zwolnień lekarskich w ubiegłym roku było wykorzystanych nieprawidłowo. Najwięcej w sierpniu. Na ten niepokojący trend wpływ miały m.in. teleporady.

Conperio, firma doradcza zajmująca się problematyką absencji chorobowych informuje, że aż 32 proc. skontrolowanych przez nich w 2020 roku zwolnień lekarskich, było wykorzystywanych niezgodnie z przeznaczeniem. Najczęściej były to nieusprawiedliwione nieobecności w domu w trakcie kontroli, błędnie podane adresy, wykonywanie innej pracy, czy wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z celem. 

Najwięcej naruszeń w 2020 roku odnotowano w sierpniu, aż w 43 proc. przypadków. Kwartalnie wygląda to następująco:

  • I kw. - 30 proc.
  • II kw. - 27 proc.
  • III kw. - 36 proc. 
  • IV kw. - 33 proc. 
Zobacz wideo Zandberg: Lewica to i chleb, i wolność. Prawa człowieka i bezpieczeństwo socjalne

Zwolnienia lekarskie łatwiej było uzyskać dzięki teleporadom, ale to nie jedyny powód nieprawidłowości

Eksperci Conperio zwracają uwagę, że do tak wysokich wskaźników nieuzasadnionych zwolnień lekarskich przyczyniły się teleporady. Takie wizyty często nie miały nic wspólnego z żadną chorobą.  

W trakcie trwania pandemii lekarze przyjęli bezpieczną linię postępowania - lepiej wystawić zwolnienie, niż ryzykować dalszym zaostrzeniem objawów. Przedsiębiorcom w kontroli nie pomógł także ZUS. Z udzielonych w 2020 r. 25,3 mln zwolnień w I półroczu ubiegłego roku ZUS przeprowadził 143,2 tys. kontroli zwolnień chorobowych, co stanowi zaledwie 0,5%

 - mówi Mikołaj Zając, prezes Conperio.

Lekarz/zdjęcie ilustracyjne ZUS zamierza walczyć z nieuczciwymi L4. Prześwietlą pracowników i pracodawców

Podczas inspekcji kontrolerzy najczęściej zastawali pracowników na L4 podczas prac remontowych, prac wokół domostwa, czy na urlopach. Często jednak pracownicy w tym czasie starali się dorobić, m.in. otwierając prywatne gabinety kosmetyczne, czy prowadząc drobny handel. 

Mikołaj Zając, cytowany przez Business Insidera, wskazuje jako powód tych nadużyć poważne błędy popełniane przez przedsiębiorstwa oraz ich kadry zarządzające. Jedną z podstawowych przyczyn absencji jest brak perspektyw rozwoju pracowników

Kontrole pomagają ukrócić to zjawisko

Conperio zauważa, że kierownicy często chcą zapobiegać takim sytuacjom, ale nie mają do tego umiejętności i narzędzi. A konsekwentnie realizowane kontrole w firmach sprawiały, że wzrosty wskaźnika absencji były niskie lub niezauważalne, w okolicach 0,2-0,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku. 

U lekarza Rząd planuje wielkie zmiany. Będzie można chorować raz na trzy miesiące

Warto jednak zwrócić uwagę, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Średnio pracujemy 45 godzin w tygodniu, wyrabiając często nadgodziny, wynika z danych z 2017 roku. Do myślenia daje też fakt, że wiele osób, zamiast odpoczywać, dorabiało do pensji. Realnie średnie wynagrodzenie w Polsce to ledwie 2,3 tys. zł. Do tego zaledwie co trzeci Polak jest zadowolony ze swojej pensji. 

Więcej o: