Iran. Awaria w zakładzie wzbogacania uranu. "Incydent nie spowodował ofiar", ale kraj może inny problem

W zakładzie wzbogacania uranu w Natanz w Iranie wystąpił problem z zasilaniem. Incydent nie spowodował ofiar, ani skażenia. Władze próbują ustalić przyczynę awarii.
Zobacz wideo Oko na świat. Konflikty USA - Iran a ceny ropy naftowej

Zdarzenie miało miejsce w niedzielę (11 kwietnia) w podziemnym zakładzie wzbogacania uranu w mieście Natanz 300 km na południe od Teheranu. Dzień wcześniej uruchomiono tam nowe zaawansowane wirówki służące do wzbogacania uranu.

Iran odlicza przed startem satelity.Iran odlicza do startu satelity. "Zwycięstwo" ma służyć badaniom naukowym

To nie pierwszy incydent w zakładzie w Natanz

Rzecznik Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Behrouz Kamalvandi powiadomił, że w zakładzie wzbogacania uranu w Natanz wystąpił problem z zasilaniem. Dodał, że incydent nie spowodował ofiar, ani skażenia. Ustalane są przyczyny zdarzenia.

W lipcu 2020 roku w zakładzie w Natanz doszło do eksplozji. Według władz w Teheranie był to wymierzony w irański program nuklearny sabotaż dokonany przez terrorystów.

Prezydent USA Donald Trump i Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei.Starcie Iranu i USA wisi w powietrzu. Teheran trzyma klucz do cen ropy

Iran uruchomił nowe wirówki, które mogą naruszać umowę nuklearną

W sobotę odbyła się państwowa uroczystość, podczas której prezydent Iranu Hasan Rowhani osobiście polecił pracownikom zakładu Nantaz rozpoczęcie wtłaczania gazu do 164 wirówek nowej generacji IR-6. Jak informuje irańska telewizja Press TV, IR-6 to najbardziej zrównoważona i najwydajniejsza wirówka wdrażana przez Iran, który rozpocznie jej masową produkcję.

Prezydent Rowhani nakazał również rozpoczęcie testowego wtłoczenia gazu do 30 wirówek IR-5 i 30 wirówek IR-6s. Tego dnia odbyły się również testy mechaniczne wirówek IR-9, które, jak wskazuje agencja Reutera, mogą naruszać zawartą w 2015 roku umowę nuklearną między Iranem a Chinami, Francją, Niemcami, Unią Europejską, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.

Więcej o: