Masowe kontrole w całym kraju rozpoczęły się w czwartek (8 kwietnia). Policja sprawdza, czy przedsiębiorcy płacą podatki i składki ZUS, a także czy siłownie i kluby fitness nie łamią przepisów nowego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń pandemicznych, które weszły w życie 2 kwietnia.
Z komunikatu rozsyłanego w czwartek do komendantów miejskich i powiatowych w Małopolsce, do którego dotarła Wirtualna Polska, wynika, że policja otrzymała rozkaz skontrolowania wszystkich działających siłowni, zabezpieczenia dokumentacji dotyczącej stypendiów oraz sprawdzenia odprowadzania składek. W przypadku niestosowania się do obostrzeń mundurowi mają wystąpić o cofnięcie dotacji od Polskiego Funduszu Rozwoju.
Proszę, aby we wszystkich kontrolowanych dziś działających siłowniach zabezpieczyć dokumentację dotyczącą stypendiów i wdrożyć procedurę sprawdzania odprowadzania składek do ZUS i US. b.
- czytamy m.in. w komunikacie, którego pełną treść publikuje portal.
Z kolei mail naczelnika wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie (jego treść także przytoczono w artykule), zawiera instrukcję pozwalającą stwierdzić, czy podmiot otrzymał pomoc publiczną.
W odpowiedzi na pytania dotyczące masowych kontroli Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji poinformował Wirtualną Polskę, że "kontrole prowadzone są od początku pandemii i nie są niczym nowym".
Masowe kontrole policji są efektem nowego rozporządzenia, które weszło w życie 2 kwietnia. Przepis zmienił zasady działania m.in. basenów, siłowni i klubów fitness. Rząd załatał w ten sposób lukę, z której coraz częściej korzystali Polacy. Przepisy pozwalały bowiem korzystać z basenów, siłowni i centrów fitness członkom kadry narodowej i polskich związków sportowych. W związku z tym powstawały liczne związki sportowe, do których zapisywało się mnóstwo osób, w tym m.in. Polski Związek Latania na Miotle, Polski Związek Grania w Butelkę czy Polski Związek Przeciągania Liny.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów baseny, siłownie, kluby i centra fitness stały się dostępne tylko dla członków kadr narodowych w sportach olimpijskich. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu powiadomiło, że od 2 kwietnia możliwa jest organizacja współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń sportowych (bez udziału publiczności i w ścisłym reżimie sanitarnym) jedynie dla sportu zawodowego, zawodników pobierających stypendium sportowe, zawodników będących członkami kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej, uprawiających sport w ramach ligi zawodowej.