Posłowie KO złożyli zawiadomienie do NIK. Chodzi o brakujące respiratory i miliony z VAT. "Przekręty"

Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej złożyli zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli. Zdaniem posłów, handlarz bronią, który miał sprzedać rządowi respiratory, powinien był zapłacić 13 milionów zł podatku VAT.
Zobacz wideo Premier o walce z mafiami VAT-owskimi. Czy mija się z prawdą?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Michał Szczerba i Dariusz Joński złożyli w poniedziałek 12 kwietnia zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli. Sprawa dotyczy rzekomo nieopłaconego VAT-u przez handlarza bronią, od którego rząd miał zakupić respiratory w 2020 roku.

Respiratory (zdjęcie ilustracyjne) Resort zdrowia złożył wniosek do komornika ws. respiratorów od firmy E&K

Szczerba: handlarz bronią powinien był odprowadzić 8 proc. VAT

Posłowie Szczerba i Joński powiedzieli podczas niedzielnej konferencji prasowej, że handlarz bronią powinien był wystawić fakturę i odprowadzić 8 proc. VAT na kwotę około 13 mln zł. - Wystawione zostały wówczas cztery faktury pro forma. I tego samego dnia, kiedy podpisywana jest umowa handlarz bronią na swoje konta otrzymuje 160 milionów złotych - powiedział Michał Szczerba, którego słowa cytuje Money.pl.

Poseł przypomniał również, że faktura przedstawiona w lipcu 2020 r. zawierała zerową stawkę VAT. - 28 lipca zeszłego roku Ministerstwo Zdrowia otrzymuje fakturę VAT-owską i kompletnie z nią nic nie robi - dodał poseł Koalicji Obywatelskiej.

Siedziba firmy E&K w Lublinie Zakup respiratorów. Były wiceminister zdrowia: Oświadczenie Kaczyńskiego zamyka temat

"Niezapłacony VAT to 13 mln. Grozi mu 25 lat!"

Dariusz Joński z KO pisze na Twitterze o "przekrętach VAT-owskich na respiratorach". Poseł zauważa, że choć minął już rok, wciąż nie udało się ściągnąć pieniędzy od handlarza bronią. "Czy to celowe działanie?" - zapytał poseł premiera Mateusza Morawieckiego.

Śledztwo poselskie ws. respiratorów jest prowadzone od 10 miesięcy - zauważa Michał Szczerba. Handlarz bronią otrzymał 160 mln zaliczki i wystawił fakturę z zerową stawką VAT. "Minister ją przyjął. Handlarz podał nieprawdę w fakturze. Powinien zapłacić 8%. Nie zapłacił nic. Niezapłacony VAT to 13 mln. Grozi mu 25 lat!" - komentuje na Twitterze poseł Szczerba.

Więcej o: