Banknot z Lechem Kaczyńskim już w listopadzie. NBP podało dokładną datę emisji

Zapowiedziany w zeszłym roku banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego trafi do obiegu 9 listopada, poinformował Narodowy Bank Polski. Prezes NBP Adam Glapiński złożył już podpis, znamy też nominał i nakład.

W zeszłym roku Narodowy Bank Polski poinformował, że do obiegu trafi banknot okolicznościowy z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Wtedy też, w planie emisji, NBP zapowiedział, że będzie to 20-złotówka w nakładzie 60 tys. sztuk. Plany nieco zmieniono, podano też dokładną datę wpuszczenia banknotu na rynek. 

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Lech Kaczyński na banknocie. Kiedy emisja?

W poniedziałek Narodowy Bank Polski poinformował, że prezes instytucji,  Adam Glapiński uroczyście podpisał w sobotę banknot kolekcjonerski poświęcony zmarłemu w katastrofie smoleńskiej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.  

W 11. rocznicę tragedii smoleńskiej podpisałem banknot kolekcjonerski, poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, który zginął w tragicznych okolicznościach w Smoleńsku

- powiedział w sobotę Glapiński cytowany przez TVP Info. Datę emisji ustalono na 9 listopada 2021 roku.

Zwiększony został też nakład do 80 tys. egzemplarzy. Banknot zatytułowano "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem".

Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego - jak myślę - dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi

- zaznaczył prezes NBP.

Nie pierwszy raz Lech Kaczyński zostanie upamiętniony przez NBP. W 2010 roku wybito srebrną monetę z jego wizerunkiem. 

Kolekcjonerskie Banknoty Okolicznościowe NBP na 2021 rok

NBP w 2021 roku wyda też inne banknoty i monety okolicznościowe, wynika z planu emisji. Wśród nich znajdą się m.in. "Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku", czy serie "Wielkie Aktorki" i "Wielcy polscy ekonomiści". Upamiętnione zostaną takie postaci jak Gabriela Zapolska, Tadeusz Brzeski czy Edward Taylor. Lista nowych banknotów oraz monet kolekcjonerskich na 2021 rok wynosi łącznie 27 pozycji. 

Więcej o: