Polski twórca zebrał ponad 10 milionów złotych na wznowienie planszówki "Robinson Crusoe"

Cel zbiórki został osiągnięty w nieco ponad kwadrans. W ciągu trzech tygodni udało się zebrać jednak o wiele więcej, a akcję reedycji gry "Robinson Crusoe" wsparło przeszło 17 tysięcy osób. Nowe wydanie pojawi się w lutym przyszłego roku.
Zobacz wideo „Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę”. 4 kultowe gry sprzed lat [TOPtech]

Polski wydawca gier planszowych Portal Games ogłosił zbiórkę, która prowadzona była od 23 marca do 13 kwietnia w serwisie crowdfundingowym. Twórcom zależało na zebraniu 50 tysięcy euro, by wznowić grę planszową "Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie" z 2012 roku. Jak podaje portal Spider's Web, już po niecałych 20 minutach od rozpoczęcia zbiórki, kwota ta została przebita. Ostatecznie udało się zebrać ponad 45 razy więcej. 

"Kampania skończyła się wczoraj, ale musieliśmy odespać" - napisał Portal Games Polska na swoim Facebooku. "17 313 wspierających wpłaciło 2 277 000 euro na edycję kolekcjonerską Robinsona Crusoe! To o wiele więcej niż się spodziewaliśmy. Bardzo, bardzo Wam dziękujemy! Jesteście najlepsi" - napisano. W ciągu 21 dni polskim twórcom udało się więc zebrać około 10 mln zł. 

Kampania została utworzona na mniej znanej, polskiej platformie crowdfundingowej - Gamefound.com. Każda osoba, która wsparła projekt, otrzyma egzemplarz nowego wydania. Zestawy uzależnione są od wpłaconej kwoty: najtańszy zestaw kosztował 85 euro, a najdroższy natomiast 335 euro. 

Wydawca gier z Polski zebrał ponad 10 milionów złotych na reedycję swojej planszówki 

"Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie" to gra zaprojektowana przez Ignacego Trzewiczka, właściciela Portal Games. Gracze wcielają się w rozbitków żyjących na bezludnej wyspie, którzy muszą poradzić sobie z przeróżnymi wyzwaniami. Wydawnictwo zostało przetłumaczone na 12 języków i od czasu wypuszczenia go w 2012 roku utrzymuje się w rankingu Top100 BoardGameGeek.

Kolekcjonerska, angielska edycja "Robinsona Crusoe" pojawi się w lutym przyszłego roku w oraz 2-3 miesiące później w innych językach. 

Więcej o: