ARiMR "motywuje" pracowników. Na nagrody w czasie pandemii wypłacono łącznie 55 milionów złotych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła pracownikom w 2020 roku ponad 55 milionów złotych nagród uznaniowych. Wypłacona kwota to 8 procent całego budżetu na wynagrodzenia w ARiMR.
Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Na początku pandemii premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że to nie czas na podwyżki pensji i premie - w pierwszych miesiącach 2020 roku premie zostały wstrzymane m.in. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednak szybko wznowiono tam wypłatę premii dla urzędników - dowiedział się "Fakt", który dotarł do odpowiedzi resortu rolnictwa na interpelację poselską w tej sprawie.

Nagrody w czasie pandemii. "Mają motywować pracowników"

Nagrody uznaniowe nie zostały wypłacone prezesom i zastępcom prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale w 2020 roku otrzymało je ponad 11,2 tys. pracowników. Każdemu z nich miesięcznie wypłacono średnio ok. 414,50 zł brutto - ujawnił wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. To oznacza, że w 2020 roku pracownicy ARiMR otrzymali średnio prawie 5 tys. zł. premii. W skali całej instytucji wydatki na nagrody przekroczyły łącznie 55 mln zł.

W odpowiedzi resortu rolnictwa na interpelację poselską wiceminister Ryszard Bartosik wyjaśnił także, że wypłacona kwota to 8 proc. całego budżetu na wynagrodzenia w ARiMR. Dodał, że nagrody mają "motywować pracowników". "Nagroda uznaniowa, jako element fakultatywny wynagrodzenia, daje możliwość, chociaż częściowo, bardziej elastycznego zarządzania zasobami ludzkimi, w ścisłym powiązaniu z oceną stopnia realizacji przez pracowników celów i zadań" - wskazał Bartosik.

Czystki Daniela Obajtka w ARiMR kosztowały 6,5 mln zł

W latach 2016-2017 prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa był Daniel Obajtek. Obecny szef Orlenu przeprowadził w instytucji czystki, zwalniając 479 osób. Zwolnienia okazały się bardzo kosztowne, bo pracownikom wypłacono w sumie 4,87 mln zł odpraw - ustalił Onet.

Co więcej, część zwolnionych pracowników odwołała się do sądów, a większość z nich wygrała postępowania i otrzymała odszkodowania na łączną sumę 1,78 mln zł. To oznacza, że byłym pracownikom wypłacono w sumie ponad 6,5 mln zł.

Więcej o: