15 kwietnia 2021 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki - na wniosek PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) - zatwierdził zmianę taryfy tej spółki dotyczącej obrotu gazem ziemnym. Zmiana dotyczy stawek dla gospodarstw domowych - jedynej grupy odbiorców, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator.
Powodem złożenia przez PGNiG OD do regulatora wniosku o zmianę taryfy był utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez tę spółkę.
Wzrost cen gazu w zmienionej taryfie wynosi 5,6 proc. Na niezmienionym poziomie pozostają natomiast stawki opłat abonamentowych. Oznacza to, że odbiorcy gazu zapłacą w części rachunku płaconego tej firmie średnio o 5,1 proc. więcej.
"Nominalnie oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z gazu głównie do przygotowywania posiłków (tzw. 'kuchenkowicz'”, grupa taryfowa W-1.1.), statystycznie zapłacą średnio o ok. 46 groszy więcej miesięcznie (wzrost o 2,3 proc.). Dla odbiorców z grupy W-2.1, którzy używają gazu również do podgrzewania wody, płatność wrośnie o 3,3 proc. i wyniesie 2,88 zł/m-c. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o 8,8 zł więcej miesięcznie (wzrost płatności o 3,5 proc.)" - czytamy na stronie internetowej URE.
Zmiana taryfy PGNiG OD może zostać wprowadzona przez spółkę najwcześniej 14 dni od publikacji przez Prezesa URE.