Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień, przysługującym wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Ten system funkcjonuje zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach.
Najnowsza nowelizacja, uchwalona w czwartek przez Sejm, zakłada, że Elektroniczne Karty Dużej Rodziny będą mogły być wyświetlane w aplikacji mObywatel. Aplikacja na smartfony, zezwala na pobranie karty w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie, która ma PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci - mLegitymację.
Nowelizacja dotyczy również zwiększenia kwot, które przysługują gminom za rozpatrywanie wniosków o Karty Dużej Rodziny. Okazało się, że dotychczasowe kwoty nie odzwierciedlały rzeczywistych kosztów, które ponoszą gminy w związku z rozpatrywaniem wniosków o KDR.
"Jednocześnie podniesione zostały limity finansowe związane z ustawą o Karcie Dużej Rodziny. Jest to związane ze wzrostem kosztów dotyczących produkcji Kart, wynikających z dużej liczby wniosków składanych przez rodziny wielodzietne" - podaje gov.pl.
Uszczegółowiono również zasady dotyczące personelu opiekującego się dziećmi do trzech lat. Od tej pory każdy pracownik, który ma mieć kontakt z dziećmi, przed przyjęciem do pracy będzie sprawdzany w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym oraz czy nie został skazany prawomocnym wyrokiem za inne spowodowane umyślnie przestępstwo.
Za nowelizacją ustawy o Karcie Dużej Rodziny, ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech głosowało 449 posłów, dwóch było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.