W środę 14 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli od poniedziałku 19 kwietnia. Oznacza to, że rodzice uczęszczających do nich dzieci, którzy złożą wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia br., zachowają prawa do tego świadczenia tylko do 18 kwietnia, bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych.
W sytuacji, gdy pomimo otwarcia od 19 kwietnia żłobków i przedszkoli nastąpi jednak zamknięcie danej placówki lub jej ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres po 18 kwietnia rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym, może złożyć nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku nie dłużej niż do 25 kwietnia 2021 roku.
"Powyższe dotyczy wyłącznie wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy złożonych przez rodziców, których dzieci uczęszczają do żłobków i przedszkoli. W pozostałych przypadkach, tj. w przypadku opieki nad dzieckiem do lat 8 lub dzieckiem niepełnosprawnym (uczęszczającym do szkoły) lub osobą dorosłą niepełnosprawną, ze względu na dalsze zamknięcie placówek (lub ich ograniczone funkcjonowanie) rodzice/opiekunowie nadal mogą korzystać z prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na podstawie wcześniej złożonych wniosków".
- czytamy na stronie MRiPS.
O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice i opiekunowie dzieci do lat 8 w przypadku:
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje też rodzicom i opiekunom dzieci oraz dorosłych osób niepełnosprawnych, o ile zostały spełnione powyższe warunki, a dziecko jest w wieku:
Dotyczy to także rodziców i opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
O zasiłek można starać się również wtedy, gdy placówka jest otwarta, jednak nie jest w stanie zapewnić opieki, np. przez ograniczenie w liczbie podopiecznych.
Zasiłek ten nie przysługuje w sytuacji, gdy drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest osobą bezrobotną, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego). Świadczenie nie przysługuje także wtedy, kiedy opiekę nad dzieckiem jest w stanie zagwarantować szkoła i rodzic z tej opieki skorzysta.
By uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem u swojego płatnika składek, np. pracodawcy czy zleceniodawcy. Dokument ten jest jednocześnie wnioskiem o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą zgłaszają swoje oświadczenie w ZUS-ie. Bez oświadczenia ZUS lub płatnik składek nie mogą wypłacić zasiłku. Wzór oświadczenia można pobrać stąd.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.