Otwarcie przedszkoli i żłobków już w poniedziałek. Co ze świadczeniem opiekuńczym?

Już od poniedziałku 19 kwietnia ponownie działać będą żłobki i przedszkola. Uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych co najmniej do 25 kwietnia mają zajęcia zdalne. Co dalej ze świadczeniem opiekuńczym?

Po posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego w środę 14 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu obostrzeń w całym kraju do 25 kwietnia z pewnymi wyjątkami. Od poniedziałku swoją działalność wznawiają bowiem przedszkola i żłobki. Dopuszczono również możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu oraz przedłużono zamknięcie hoteli do 3 maja. 

Przedszkola i żłobki otwarte od poniedziałku

- Przedłużenie obowiązywania restrykcji o tydzień ma jeden wyjątek. Ten wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków - mówił minister Niedzielski podczas konferencji prasowej. 

Otwarcie szkół minister zdrowia uzależnia od liczby potwierdzonych zakażeń COVID-19. - Najważniejszym parametrem pod tym względem będzie kwestia liczby dziennych zachorowań - około 30 na 100 tysięcy - mówił Adam Niedzielski.

Przedszkola i żłobki zostaną ponownie otwarte. Broniarz: Nauczycielki krytycznie podchodzą do pomysłu rząduPrzedszkola i żłobki otwarte. Broniarz: Nauczycielki pytają, dlaczego my?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, możliwe będzie też prowadzenie zajęć sportowych w szkołach sportowych, szkołach mistrzostwa sportowego i klasach sportowych w szkołach ogólnodostępnych. Uczniowie i słuchacze, przystępujący w najbliższej sesji egzaminacyjnej do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, wrócą na zajęcia z praktycznej nauki zawodu.

Przedszkola i żłobki otwarte. Świadczenie opiekuńcze do 18 kwietnia, ale jest wyjątek

Część rodziców mogła złożyć już wcześniej wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku na okres do 25 kwietnia, kierując się rozporządzeniem Rady Ministrów, według którego rodzice mieli korzystać z dopłaty do tego terminu. Od poniedziałku 19 kwietnia przedszkola i żłobki będą otwarte, dlatego świadczenie przysługuje do 18 kwietnia. Osoby, które zdążyły już jednak złożyć wniosek z inną datą, nie muszą się martwić. Składanie nowych pism i korygowanie tych już złożonych jest zbędne, świadczenie i tak zostanie wypłacone do 18 kwietnia. 

Szpital w czasie epidemii COVID-19Maliszewski: Gdyby nie restrykcje, zmarłoby 50 tys. osób więcej

Jest jeden wyjątek, w przypadku którego dopłata może być wypłacana dłużej niż do 18 kwietnia. Rodzice będą mogli się o nią ubiegać, jeśli placówka zostanie zamknięta lub jej działanie będzie ograniczone w związku z COVID-19. Wówczas należy złożyć nowy wniosek, czytamy na gov.pl

Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli
Więcej o: